The Ottumwa Courier

May 9, 2013

OHS JROTC cadets recognized


Ottumwa Courier

---- — OTTUMWA — The Ottumwa High School JROTC Bulldog Battalion held its 17th annual awards ceremony recently.

The annual ceremony is held to recognize JROTC cadets and their accomplishments during the school year. This year, 16 national organizations presented awards to 33 cadets, and local awards were presented to 40 cadets. JROTC instructors are John Wynn and Rick Reinier.

Cadets and the awards they received are as follows:

• Cadet Challenge Physical Fitness Awards Female: Miranda Readdy - 5th place; Lois Ivey – 4th place; Ilma Alfaro – 3rd place; Alayna Hubbard – 2nd place; Monica Aparicio – 1st place

• Cadet Challenge Physical Fitness Awards Male: Riley Wynn – 5th place; Thomas Meeker – 4th place; Christian Garrett – 3rd place; Colton Shoop -2nd place; Jesse Olson – 1st place

• Ottumwa High School JROTC Certificate for Raider Team Participation: Gabriel Alvarez, Monica Aparicio, Leon Belzer, Brian Drummond, Gerardo Espinoza, Christian Garrett, Morgan Houston, Alayna Hubbard, Josh Johnson, Michael Malay, Dillan Mankowski, Thomas Meeker, Jesse Olson, Justin Radar, Phoenix Randall, Trenton Reynolds, Melinda Richards, Nick Sheehy, Blake Stansberry, Riley Thompson, Colin Vandello.

• Ottumwa High School JROTC Certificate for Drill Team Participation: Michael Akers, ,Gabriel Alvarez, Leon Belzer, Alayssa Byrum, Morgan Houston, Alayna Hubbard, Lois Ivey, John Johnston, Christopher Lawerence-Wareham, Shyrea Powell, Melinda Richards, Quentin Roberts, Magen Simmons, Riley Thompson, Cathryn Vaux

• Ottumwa High School JROTC Certificate for Color Guard Participation: Michael Akers, Gabriel Alvarez, Leon Belzer, Alayssa Byrum, Morgan Houston, Alayna Hubbard, Lois Ivey, Josh Johnson, John Johnston, Christopher Lawerence-Wareham, Shyrea Powell, Trenton Reynolds, Melinda Richards, Quentin Roberts, Magen Simmons, Brandon Tomkins, Riley Thompson, Cathryn Vaux.

• The Daedalion Award: Chelby Sanchez

• The Reserve Officer Association Medal: Gabriel Alvarez

• The Military Order of World Wars: Dillan Mankowski

• The American Veterans of WW II, Korea and Vietnam: Alyssa Byrum

• National Sojourners Award: Raquel Rotzinger

• The Military Officers of America Association: Corbin Ash

• The Non-commissioned Officers’ Association Awards: Gerardo Espinoza, Cathryn Vaux

• The Military Order of the Purple Heart: Justin Rader

• Daughters of the American Revolution: Julietta Ibarra

• American Legion – Scholastic Excellence: Magen Simmons

• American Legion – Military Excellence: Alayna Hubbard

• Sons of the American Revolution: Trenton Reynolds

• Veterans of Foreign Wars: Silver- Christian Garrett; Bronze- Blake Stansberry

• U.S. Army Recruiting Command Award: Shyrea Powell

• Scottish Rite of Free Masonry: Michael Malay

• Association of the United States Army: Leon Belzer

• Most Improved Raider Team Member: Gerardo Espinoza

• N-3-3 Profiency Ribbon: Kyle Courtney, Richard Davis, Brian Drummond, Lois Ivey, Quentin Roberts, Nick Sheehy, Jacob Simmons, Ryker Tharp, Riley Thompson, Colin Vandello, Hugo Vasquez.

• A Good Conduct Ribbon: Ilma Alfaro, Andualem Belachew, Eyerusalem Belachew, Caitlynn Belz, Nick Boyer, Danny Bruer, Baylie Carnahan, Star Clawson, Grant Denham, Miguel Elias, Chelsie Gates, Michael Hite, Lois Ivey,Anthony Jessop, Jake Johnson, John Johnston, Cody Luke, Victoria Martinez, Harry McVey, William Meyer, Christopher Mills, Karoline Moreira, Rachael OConner, Garret Orwig, Austin Palmer, Justice Parcel, Kierstyn Puffinbarger, Seth Rupp, Bailey Ryan, Otis Simmer, William Taylor, Veronica Vice, Austin Vincent, Caleb Woten, Riley Wynn.

• Superior Cadet Awards: Let 1- Cadet Nerissa Rader; Let 2- Cadet Morgan Houston; Let 3- Cadet Monica Aparicio; Let 4 – Cadet Josh Johnson

• Cadet of the Year Award: Sebastian Silva