The Ottumwa Courier

November 21, 2012

Bulldogs swim to split in season-opening double dual

Staff Writer
Ottumwa Courier

NEWTON — The Ottumwa boys swim team’s season got off to a promising start Tuesday, splitting a double dual with Southeast Polk and Newton.

Ottumwa slipped by Southeast Polk 48-45, but they fell to Newton 59-35. Grant Gullion gave the Bulldogs a big boost by taking first in the 100 butterfly with a time of 1:07.18. Ottumwa’s scores also were bolstered by the boys medley relay times. The Bulldogs 200 medley team finished second overall with a time of 2:03.62, and the 400 medley team placed second with 4:34.77.  Michael Entyre helped the Bulldogs’ cause with a second-place finish in the 50 freestyle (26.84), and Adam Mueller snagged second in the 100 backstroke with 1:12.21.

Ottumwa faces Des Moines Lincoln Dec. 13 at the The Beach Ottumwa.

Ottumwa-Southeast Polk-Newton Double Dual

11-20-12

Team Scores — Newton 59, Ottumwa 35; Newton 55, Southeast Polk 39; Ottumwa 48, Southeast Polk 45.

Individual Results

200 Medley Relay — 1. Newton (Luke Norcross, Matheus Pinto, Brandon Miller, Austin Bunker) 1:58.55, 2. Ottumwa (Adam Mueller, Riley Hammel, Grant Gullion, Michael Entyre) 2:03.62, 5. Ottumwa (Caleb Copple, Nathan Maughan, Logan Angstead, Nathan Burkman) 2:15.02.

200 Freestyle — 1. Austin Bunker (N) 2:16.55, 4. Michael Wagner (O) 2:31.75, 5. Trent Taglauer (O) 2:38.96.

200 Individual Medley — 1. Pinto (N) 2:21.59, 5. Angstead (O) 2:55.34, 6. Copple (O) 2:56.5.

50 Freestyle — 1. Justin Shaver (SEP) 26.64, 2. Etynre (O) 26.84, 3. Hammel (O) 28.55.

100 Butterfly — 1. Gullion (O) 1:07.18.

100 Freestyle — 1. Pinto (N) 55.82, 3. Etnyre (O) 58.84, 5. Hammel (O) 1:04.

400 Freestyle — 1. Austin Bunker (N) 4:50.42, 4. Taglauer (O) 5:50.95, 5. Wagner (O) 5:55.27.

200 Free Relay — 1. Newton (Norcross, Bunker, Ryan Jolivette, Pinto) 1:45.06, 2. Ottumwa (Mueller, Gullion, Hammel, Entyre) 1:49.28, 4. Ottumwa (Copple, Maughan, Burkman, Angstead) 1:59.97.

100 Backstroke — 1. Norcross (N) 1:08.26, 2. Mueller (O) 1:12.21, 3. Copple (O) 1:15.12.

100 Breaststroke — 1. Cody Maxwell (N) 1:20.57, 4. Christensen (O) 1:25.14, 6. Langland (O) 1:37.56.

400 Free Relay — 1. Southeast Polk (Brandon King, Justin Shaver, Drake Allen, Jacob Menke) 4:12.51, 2. Ottumwa (Gullion, Burkman, Angstead, Mueller) 4:34.77.



JV Team Scores — Ottumwa 44, Newton 39, Southeast Polk 39, Newton 37; Ottumwa 44, Southeast Polk 36.

JV Individual Results

200 Medley Relay — 1. Ottumwa (James Kyle, Nick Moreland, Shane Riley, Justin Vonderhaar) 2:28.76, 2. Ottumwa (Alex Hardie, Justice Parcel, Alex Christensen, Ian Kubbe) 2:35.7.

200 Freestyle — 1. Paul DeHart (N) 2:39.98, 3. Jack Langland (O) 2:46.03.

200 Individual Medley — 1. Cody Maxwell (N) 2:51.91.

50 Freestyle — 1. Jacob Thomas (N) 32.83, 2. Vonderhaar (O) 33.02, 5. Michael Bastron (O) 37.38.

100 Butterfly — 1. DeHart (N) 1:27.04.

100 Freestyle — 1. Nathaniel Collins (SEP) 1:12.39, 5. Riley Maas (O) 1:55.98.

400 Freestyle — 1. Tucker Hanson (SEP 5:45.26, 3. Vonderhaar (O) 7:10.57.

200 Free Relay — 1. Ottumwa (Christensen, Alex Hardie, J. Hardie, Langland) 2:07.2, 4. Ottumwa (Fritz, Joseph Weaver, Bastron, Parcel) 2:39.22.

100 Backstroke — 1. Maughan (O) 1:24.94, 4. A. Hardie (O) 1:42.3.

100 Breaststroke — 1. Moreland (O) 1:27.88, 5. Fritz (O) 1:45.09.

400 Free Relay — 1. Southeast Polk (Braden Tetmeyer, Nathan ‘Gus’ Henderson, Ben Hansen, Nolan Bulver) 5:48.95, 2. Ottumwa (Riley, J. Hardie, Maas, Kyle) 6:10.72.