The Ottumwa Courier

November 8, 2013

Iowa High School State Volleyball Tournament Pairings

All matches played at U.S. Cellular Center
Cedar Rapids

---- — CLASS 5A

Quarterfinals

Tuesday, Nov. 12

10 a.m. Court 1 - Dowling Catholic (30-8) vs. Ankeny (37-4)

Noon Court 1 - Pleasant Valley (28-6) vs. Urbandale (34-5)

10 a.m. Court 2 - Johnston (32-4) vs. Ankeny Centennial (32-8)

Noon Court 2 - Dubuque Hempstead (34-5) vs. Bettendorf (34-2)

Semifinals

Thursday, Nov. 14

10 a.m. Court 1 - Dowling Catholic/Ankeny winner vs. Pleasant Valley/Urbandale winner

10 a.m. Court 2 - Johnston/Ankeny Centennial winner vs. Dubuque Hempstead/Bettendorf winner

Championship

Friday, Nov. 15

10 a.m. Center court - Semifinal winners

CLASS 4A

Quarterfinals

Tuesday, Nov. 12

2 p.m. Court 1 - Charles City (39-6) vs. Waverly-Shell Rock (46-6)

4 p.m. Court 1 - Le Mars (24-12) vs. Harlan (34-4)

2 p.m. Court 2 - Davenport Assumption (31-6) vs. West Delaware (37-5)

4 p.m. Court 2 - Indianola (29-10) vs. Solon (31-2)SClBSemifinals

Thursday, Nov. 14

Noon Court 1 - Charles City/Waverly-Shell Rock winner vs. Le Mars/Harlan winner

Noon Court 2 - Davenport Assumption/West Delaware winner vs. Indianola/Solon winner

Championship

Friday, Nov. 15

Noon Center court - Semifinal winners

CLASS 3A

Quarterfinals

Tuesday, Nov. 12

6 p.m. Court 1 - independence (35-8) vs. MOC-Floyd Valley (32-6)

6 p.m. Court 2 - Mount Vernon (25-10) vs. Sheldon (34-4)

Wednesday, Nov. 13

10 a.m. Court 1 - Nevada (32-11) vs. Union (27-7)

10 a.m. Court 2 - Red Oak (27-6) vs. Carroll Kuemper (26-4)

Semifinals

Thursday, Nov. 14

2 p.m. Court 1 - Independence/MOC-Floyd Valley winner vs. Nevada/Union winner

2 p.m. Court 2 - Mount Vernon/Sheldon winner vs. Red Oak/Carroll Kuemper winner

Championship

Friday, Nov. 15

2 p.m. Center court - Semifinal winners

CLASS 2A

Quarterfinals

Wednesday, Nov. 13

Noon Court 1 - Eddyville-Blakesburg-Fremont (34-5) vs. Council Bluffs St. Albert (27-4)

2 p.m. Court 1 - Iowa City Regina (19-11) vs. Dike-New Hartford (42-1)

Noon Court 2 - Hinton (26-7) vs. Sumner-Fredericksburg (37-3)

2 p.m. Court 2 - Grundy Center (29-8) vs. Western Christian (43-2)

Semifinals

Thursday, Nov. 14

4 p.m. Court 1 - E-B-F/Council Bluffs St. Albert winner vs. Iowa City Regina/Dike-New Hartford winner

4 p.m. Court 2 - Hinton/Sumner-Fredericksburg winner vs. Grundy Center/Western Christian winner

Championship

Friday, Nov. 15

4 p.m. Center court - Semifinal winners

CLASS 1A

Quarterfinals

Wednesday, Nov. 13

4 p.m. Court 1 - Stanton (37-5) vs. Le Mars Gehlen (23-11)

6 p.m. Court 1 - Guthrie Center (23-6) vs. Holy Trinity (45-4)

4 p.m. Court 2 - Springville (30-10) vs. Janesville (35-4)

6 p.m. Court 2 - Tripoli (24-14) vs. Central Lyon (27-6)

Semifinals

Thursday, Nov. 14

6 p.m. Court 1 - Stanton/Le Mars Gehlen winner vs. Guthrie Center/Holy Trinity winner

6 p.m. Court 2 - Springville/Janesville winner vs. Tripoli/Central Lyon winner

Championship

Friday, Nov. 15

6 p.m. Center court - Semifinal winners