The Ottumwa Courier

April 17, 2014

No Headline Provided


Ottumwa Courier

---- — Mustang Relays

Bloomfield

04-15-14

Class AA team scores — 1. Davis County 160, 2. Fairfield 159, 3. Pekin 34, 4. Keokuk 82.

Boys Results

Shot put — 1. E. Adam (P) 50-8, 2. T. Northup (P) 41-6, 3. M. Fritz (FF) 38-7, 4. I. Hougland (DC) 37-4, 5. B. Scott (FF) 35-11.

Discus — 1. Doerscher (DC) 135 10 3/4, 2. J. Bond (P) 135-9, 3. C. Baumann (FF) 24-2 1/2, 4. M. Chilton (DC) 120-11, 5. M. Fritz (FF) 118-3 1/2, 6. E. Adam (P) 115-4 /2.

High jump — 1. Young (DC) 6-2, 2. Z. Conger (P) 5-10, 3. M. Hopkins (DC) 5-6.

Long jump — 1. G. Fenton (Keokuk) 19-2, 3. L. Hill 17-6 1/2, 4. A. Crile (FF) 16-9, 5. Entsminger (P) 16-5 1/2, 6. N. Slayton (DC) 15-5.

3,200 run — 1. Zach Hougland (DC) 10:34.52, 2. Haer (FF) 10:50.45, 3. M. Myers (P) 10:54.57, 4. D. Turner (DC) 11:02.63, 5. C. Essary (P) 11:37.26.

100 dash — 1. Fenton (Keokuk) 11.78, 2. Z. Hougland (DC) 5:00.56, 3. R. Millikin (P) 5:01.75, 4. A. Fariss (P) 5:05.43, 5. D. Turner (DC) 5:08.15.

110 high hurdles — 1. A. Cowles (DC) 15.32, 2. Francisco (FF) 24.02, 4. C. Lanman (P) 17.82, 5. K. Payne (DC) 17.94, 5. Swanson (FF) 19.89.

4x800 — 1. Zach Hougland (DC) 10:34. 52, 2. Haer (FF) 10:40.445, 3. M. Myers (P) 10:54.57, 4. D. Turner (Davis County) 11:02.63, 5. C. Essary (P) 11:37.26.

200 dash — 1. Hoehne (Fairfield) 23.91, 2. Francisco (Fairfield) 16-10, 4. Kanselaar (DC) 24.47, 5. T. Copeland (P) 24.71, 6. N. Slayton (DC) 24.14.

1,600 run — 1. Haerr (Fairfield) 4:59.26, 2. Z. Hougland (DC) 5:00.56, 3. R. Millikin (P) 5:01.75, 5. A. Fariss (P).

4x200 — 1. Pekin 1:36.91, 2. Davis County 1:38.65, 4. Fairfield 1:40.30.

400 dash — 1. N. Martin (FF) 55.18, 2. Z. Buler (P) 56.68, 3. J. Reid (FF) 56.87, 4. A. Davis (DC) 57.38, 6. Bassett (DC) 57.87.

400 hurdles — 1. S. Bassett (DC) 1:02.3, 2. Z. Conger (P) 1:03.34, 5. M. Fink (P) 1:07.35.

1,600-Meter Medley — 1. Fairifield 3:52.31, 2. Pekin 3:53.46, 3. Davis County 3:55.73.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Davis County 1:02.00, 3. Fairfield 1:06.21, 4. Pekin 1:11.90.

800 run — 1. Richmond (Fairfield) 2:10.67, 2. L. Thomas (Davis County) 2:12.53, 3. C. Reighard (P) 2:18.01, 4. A. Farris (P) 2:18.32.

4x100 —1. Davis County 45.30, 2. Fairfield 46.04, 3. Pekin 46.86.

4x400 — 1. Davis County 3:45.52, 2. Fairfield 3:46.9, 4. Pekin 4:14.76 .

Class A Boys Results

Team scores — 1. Cardinal 159, 2. Van Buren 134, 3. Scotland County 129, 4. Putnam County 76, 5. Davis County Junior Varsity 35, 6. Seymour 0.

Shot put — 1. R. Wood (Putnam) 41-10, 2. C. McElderry (C) 40-6, 4. A. Giltner (C) 36-9, 5. D. LaRue (VB) 35-4, 6. B. Kincart (DC JV) 34-8.

Discus — 1. M. Watson (Putnam) 121-4, 2. J. Ramos (C) 116-7 1/2, 4. D. LaRue (VB) 110-2 1/2, 5. C. McElderry (C) 91-9 3/4.

High jump — 1. G. Harold (VB) 5-10, 3. S. Peterson (C) 5-4, 5. T. Stockwell (VB) 5-2.

Long jump — 1. C. Rachford (C) 19-10, 6. S. Dewitt (VB) 15-11.

3,200 run — 1. T. Albert (C) 11:10.85, 2. R. Cale (C) 11:20.74, 3. T. Runyon (VB) 11:29.23, 5. A. Fett (VB) 15:12.13.

100 dash —1. L. Howard (Scotland) 11.98, 4. V. Helling (VB) 12.15, 5. T. Durflinger 12.26, 6. T. Gooden (Davis County JV) 12.49.

110 high hurdles — 1. L. Howard (S) 15.82, 2. T. Albert (C) 15.97, 4. J. Fuller (VB) 17.12, 6. J. Conger (C) 18.50.

4x800 — 1. Van Buren 9:01.04, 3. Cardinal 10:37.50.

200 dash — 1. Charlie Rachford (C) 24.05, 2. T. Fitzsimmons 57.59, 3. S. Dewitt 57.94, 6. M. Olson (C) 1:00.29.

1,600 run — 1. T. Albert (C) 5:06.77, 2. T. Fitzsimmons (VB) 5:16.54, 3. R. Kale (Cardinal) 5:20.14, 5. R. Fowler (Davis County JV) 5:36.07.

4x200 — 1. Van Buren 1:40.25, 2. Cardinal 1:42.84, 4. Davis County JV 1:50.11.

400 dash — 1. Q. Honomichl (C) 55.52, 2. T. Fitzsimmons (VB) 57.59, 3. S. Dewitt (VB) 57.94, 6. M. Olson (C) 1:00.29.

400 hurdles —1. L. Howard (Scotland) 58.63, 3. G. Saunders (VB) 1:00.14, 4. J. Fuller (VB) 1:02.96, 5. T. Albert (C) 1:04.63, 6. S. Petterson (C) 1:06.74 .

Medley — 1. Van Buren 4:11.34, 3. Davis County JV 4:15.68, 4. Cardinal 1:50.11.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Cardinal 1:04.79, 2. Van Buren 1:07.53, 3. Davis County Junior Varsity 1:13.45.

800 run — 1. B. Sternes (VB) 2:16.63. 3. T. Albert (C) 2:20.91, 5. R. Fowler (DC JV) 2:33.76.

4x100 — 1. Van Buren 49.74, 2. Davis County JV 51.25, 3. Cardinal 51.83..

4x400 — 1. Cardinal 3:49.18, 2. Van Buren 3:55.15, 4. Davis County JV 4:43.92.

Girls Results

Team scores — 1. Pekin 208, 2. Davis County 181, 3. Van Buren 46, 4. Putnam County 42, 5. Cardinal 41, 6. Scotland County 34, 7. Seymour 17.

Shot put — 1. K. Birchmier (DC) 40-9, 2. S. Williams (P) 36, 4. J. Mart (C) 32-4, 5. J. Horras (P) 32-1.

Discus — 1. K. Birchmier (DC) 137, 3. C. Hervey (VB) 89-6 1/2, 4. B. Fritchen (P) 86-9 1/4, 6 S. Williams (P) 79-2 1/4.

High jump — 1. K. Dodson (P) 5, 2. J. Sharp (DC) 4-10, 2. L. Lynch (DC) 4-10, 4. B. Atwood (P) 4-10.

Long jump — 1. H. Sharp (DC) 16, 3. S. Dahlstrom (P) 13-3, 5. S. Schmidt (C) 12-10, 6. S. Reighard (P) 12-10.

3,000 run — 1. T. Lock (P) 11:57.46, 2. Daugherty (VB) 12:38.70, 3. P. Lock (P) 12:48.94, 4. M. Nelson (DC) 13:03, 5. S. Rotole (DC) 14:10.57.

100 hurdles — 1. M. Reed (P) 16.66, 2. A. Adam (C) 17.24, 4. J. Sharp (DC) 18.49.

100 dash — 1. Augusta Hamaker (DC) 13.21, 2. K. Linder (P) 13.38, 3. N. Arendt (P) 14.21, 4. M. Allen (DC) 14.22.

4x800 — 1. Davis County 9:58.46, 2. Pekin 10:37.63.

200 dash — 1. K. Linder (P) 28.10, 2. M. Reed (P) 29.18, 3. A. Yahnke (DC) 29.36, 5. S. Smith (C) 32.70, 6. K. Brown (VB) 32.74.

1,500 run — 1. Dahlstrom (P) 5:39.43, 2. R. Becker (P) 5:46.45, 3. Unity (VB) 5:55.21, 4. M. Nelson (DC) 6:01.30, 5. Atwood (VB) 6:05.74, 6. S. Spargur (DC) 6:30.21.

4x200 — 1. Pekin 1:59.68, 2. Davis County 2:01.92, 4. Cardinal 2:10.13, 5. Van Buren 2:17.03.

400 dash — 1. S. Graves (DC) 63.18, 2. Yahnke (DC) 1:06.34, 3. T. Reynolds (P) 1:06.69, 4. T. Winn (P) 1:08.53, 6. R. Liles (C) 1:15.18.

400 hurdles — 1. A. McClure (DC) 1:13.52, 2. S. Wright (P) 1:15.34, 5. P. Yahnke (DC) 1:19.35.

Sprint Medley — 1. Pekin 1:58.86, 2. Davis County 2:04.95, 3. Van Buren 2:14.64, 4. Cardinal 2:16.68.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Cardinal 1:14.79, 2. Davis County 4:51.25, 3. Van Buren 2:17.03.

Distance Medley — 1. Davis County 4:45.45, 2. Pekin 4:51.25, 3. Van Buren 5:17.12.

800 run —1. G. Wright (P) 2:23.65, 2. T. Lock (P) 2:46.17, 3. S. Early (DC) 2:53.21, 4. J. Lough (DC) 2:58.14.

4x100 — 1. Pekin 53.64, 2. Davis County 54.84, 3. Cardinal 57.11, 5. Van Buren 1:01, 6. Davis County JV 1:01.26.

4x400 — 1. Davis County 4:24.19, 2. Pekin 4:29.52, 4. Van Buren 5:29.77.