The Ottumwa Courier

February 11, 2013

Monday’s Area and Iowa Boys District Basketball Results

Courier sports staff
Ottumwa Courier

OTTUMWA — AREA SCORES

Class 2A, District 12

Albia 75, Cardinal 57

Davis County 65, E-B-F 47

Class 1A, District 7

Belle Plaine 67, Tri-County 30

Class 1A, District 9

Winfield-Mount Union 63, MSAE 35

Class 1A, District 10

Seymour 35, Moravia 32



IOWA SCORES

1A District 1 Substate 1

Play In

Sibley-Ocheyedan 63, Clay Central-Everly 31

1A District 10 Substate 5

Play In

Melcher-Dallas 56, Southeast Warren, Liberty Center 39

Seymour 35, Moravia 32

1A District 11 Substate 6

Play In

Madrid 51, Coon Rapids-Bayard 48, OT

Woodward Academy 70, Iowa Christian Academy 38

1A District 12 Substate 6

Play In

Corning 47, Orient-Macksburg 28

East Union, Afton 54, Mormon Trail, Garden Grove 45

1A District 13 Substate 7

Play In

Bedford 45, Essex 28

Nishnabotna 38, Heartland Christian 35

1A District 14 Substate 7

Play In

Griswold 60, Audubon 48

Logan-Magnolia 63, Woodbine 61

1A District 15 Substate 8

Play In

Charter Oak-Ute 77, Whiting 62

Siouxland Community Christian 60, Westwood, Sloan 38

1A District 16 Substate 8

Play In

Glidden-Ralston 66, Paton-Churdan 47

Prairie Valley, Gowrie 60, Southeast Webster-Grand, Burnside 38

1A District 2 Substate 1

Play In

Spalding Catholic, Granville 65, St. Mary’s, Remsen 60

West Sioux, Hawarden 49, Akron-Westfield 31

1A District 3 Substate 2

Play In

Newman Catholic, Mason City 62, Northwood-Kensett 56

West Hancock, Britt 84, CWL, Corwith 48

1A District 4 Substate 2

Play In

Janesville 60, Clarksville 20

Turkey Valley, Jackson Junction 42, Valley Community, Elgin 40

1A District 5 Substate 3

Play In

Edgewood-Colesburg 50, Central Elkader 39

Waterloo Christian School 60, East Buchanan, Winthrop 43

1A District 6 Substate 3

Play In

Calamus-Wheatland 63, Prince of Peace Prep, Clinton 48

Springville 58, Lisbon 47

1A District 7 Substate 4

Play In

Belle Plaine 67, Tri-County, Thornburg 30

H-L-V, Victor 65, English Valleys, North English 38

1A District 8 Substate 4

Play In

BCLUW, Conrad 55, Valley Lutheran, Cedar Falls 41

Grundy Center 63, Latimer CAL 24

1A District 9 Substate 5

Play In

New London 56, Harmony, Farmington 40

Winfield-Mount Union 63, Maharishi, Fairfield 35

2A District 1 Substate 1

Quarterfinal

Sioux Center 96, Cherokee, Washington 61

Unity Christian, Orange City 71, Ridge View 31

2A District 10 Substate 5

Quarterfinal

Regina, Iowa City 62, Mid-Prairie, Wellman 44

West Liberty 58, Louisa-Muscatine 47

2A District 11 Substate 6

Quarterfinal

Central Lee, Donnellson 49, West Burlington 41

Wapello 80, Columbus Community, Columbus Junction 69

2A District 12 Substate 6

Quarterfinal

Albia 75, Eldon Cardinal 57

Davis County, Bloomfield 65, Eddyville-Blakesburg-Fremont 47

2A District 13 Substate 7

Quarterfinal

Roland-Story, Story City 64, Baxter-CMB 62, OT

Van Meter 57, Colfax-Mingo 51

2A District 14 Substate 7

Quarterfinal

Central Decatur, Leon 60, Clarke, Osceola 47

Panorama, Panora 82, West Central Valley, Stuart 58

2A District 15 Substate 8

Quarterfinal

Clarinda 64, Clarinda Academy 57

St. Albert, Council Bluffs 68, Shenandoah 31

2A District 16 Substate 8

Quarterfinal

OA-BCIG 76, Missouri Valley 64

Tri-Center, Neola 72, Maple Valley-Anthon-Oto 52

2A District 2 Substate 1

Quarterfinal

Okoboji, Milford 58, Hartley-Melvin-Sanborn 55

Sioux Central, Sioux Rapids 43, Emmetsburg 32

Spirit Lake 47, North Union 30

2A District 3 Substate 2

Quarterfinal

East Sac County 80, South Central Calhoun 70

South Hamilton, Jewell 76, Ogden 53

2A District 4 Substate 2

Quarterfinal

Clarion-Goldfield 50, Eagle Grove 46

Forest City 62, Hampton-Dumont 49

2A District 5 Substate 3

Quarterfinal

Nashua-Plainfield 53, Denver 45

Saint Ansgar 41, Central Springs 38

2A District 6 Substate 3

Quarterfinal

Aplington-Parkersburg 67, South Hardin 44

Dike-New Hartford 51, East Marshall, LeGrand 46

2A District 7 Substate 4

Quarterfinal

Beckman Catholic, Dyersville 51, North Fayette, West Union 19

Clayton Ridge, Guttenberg 78, South Winneshiek, Calmar 65

2A District 8 Substate 4

Quarterfinal

Maquoketa Valley, Delhi 52, Columbus Catholic, Waterloo 46

Mount Vernon 61, Alburnett 30

2A District 9 Substate 5

Quarterfinal

Bellevue 65, Camanche 42

Tipton 48, Durant-Bennett 45