The Ottumwa Courier

December 12, 2012

No. 3 EBF wins three matches at Central Decatur

Courier sports staff
Ottumwa Courier

LEON — Third-ranked (1A) Eddyville-Blakesburg-Fremont picked up three dual victories on Tuesday night at Central Decatur. The Rockets remained undefeated as a team, earning victories over Clarke (54-18), Central Decatur (52-24), and Tri-County Montezuma (55-22).

Several Rocket grapplers maintained their perfect records, including second-ranked sophomore Blake Marlof who scored three pins in a total of 5:47 at 132 pounds to move to 6-0. Tucker Black also scored three pins at 145 pounds while fifth-ranked senior Jason Crosby and Chance Wuresta also scored three wins in the quadrangular.

TCM finished the night with a win of their own, besting Clarke 54-18 while losing to Central Decatur 45-30. Travis Lewis (103), Mitch Gibson (138), Colton Maschman (145) and Tyler Foubert (160) all earned a pair of wins for the Trojan grapplers.

TCM (2-1) will join Cardinal at the Lynnville-Sully dual tournament on Saturday while No. 3 (1A) EBF (5-0) will compete with Ottumwa, Albia and Oskaloosa at the Pella Invitational.

Central Decatur 45, Tri-County Montezuma 30

106 — Camron Barnes (Central Decatur) won by fall at 3:22 over Travis Lewis (Tri-County Montezuma). 113 — Dylan Durr (TCM) won by forfeit. 120 — Benjamin Edmundson (TCM) won by forfeit. 126 — Clayton Dale (CD) won by fall at 4:00 over Skyler Romberg (TCM). 132 — Anthony Walker (CD) won by fall at 1:21 over Ryan Maschman (TCM). 138 — Mitch Gibson (TCM) won by dec. over Colton Ranney (CD) 7-6. 145 — Colton Maschman (TCM) won by dec. over Wyman Reed (CD) 13-9. 152 — Darin Martin (CD) won by forfeit. 160 — Tyler Foubert (TCM) won by forfeit. 170 — Dallas Walker (CD) won by tech fall at 5:27 over Caleb Telbert (TCM) 16-0. 182 — Jacob Weber (TCM) won by fall over Drew Legg (CD) at 5:54. 195 — Marcus Foltz (CD) won by forfeit. 220 — Jacob Roach (CD) won by maj. dec. over Ethan Bair (TCM) 14-1. HWT — Dillon DeLong (CD) won by fall at 1:46 over Tyler Thompson (TCM).

Eddyville-Blakesburg-Fremont 52, Central Decatur 24

106 — Barnes (CD) won by fall at 1:46 over Anthony Rea (Eddyville-Blakesburg-Fremont). 113 — Adam Proctor (EBF) won by forfeit. 120 — Double Forfeit. 126 — Jeren Glosser (EBF) won by fall over Dale (CD) at 1:22. 132 — Blake Marolf (EBF) won by fall at 1:26 over Walker (CD). 138 — Jason Crosby (EBF) won by maj. dec. over Ranney (CD) 9-0. 145 — Tucker Black (EBF) won by fall at 1:21 over Reed (CD). 152 — Martin (CD) won by fall at 3:48 over Treg Van Dorin (EBF). 160 — Cory Archer (EBF) won by forfeit. 170 — Walker (CD) won by fall at 5:06 over Colton Snakenburg (EBF). 182 — Jayce Riley (EBF) won by fall at 1:16 over Legg (CD). 195 — Dillon Pigsley (EBF) won by fall at 1:34 over Foltz (CD). 220 — Chance Wurstra (EBF) won by fall at 4:48 over Roach (CD). HWT — DeLong (CD) won by fall at 1:08 over Luke Welch (EBF).

EBF 54, Clarke 18

106 — Landon Spurgin (Clarke) won by fall at 3:32 over Rea (EBF). 113 — Austin Penick (C) won by fall at :40 over Adam Proctor (EBF). 120 — Double Forfeit. 126 — Glosser (EBF) won by forfeit. 132 — Marolf (EBF) won by fall at 2:37 over Bret Moffett (C). 138 — Crosby (EBF) won by fall at 1:13 over Chace Garner (C). 145 — Black (EBF) won by fall at 1:42 over Yahia Aly (C). 152 — Van Dorin (EBF) won by forfeit. 160 — Archer (EBF) won by forfeit. 170 — Jacob Bair (C) won by fall at 3:22 over Snakenberg (EBF). 182 — Pigsley (EBF) won by forfeit. 195 — Jayce Riley (EBF) won by forfeit. 220 — Double Forfeit. HWT — Wurstra (EBF) won by fall at 3:27 over Roberto Ventura (C).

EBF 55, TCM 22

106 — Lewis (TCM) won by tech fall at 5:28 over Rea (EBF) 17-2. 113 — Durr (TCM) won by fall at 1:00 over Proctor (EBF). 120 — Edmundson (TCM) won by forfeit. 126 — Glosser (EBF) won by fall at :53 over Romberg (TCM). 132 — Marlof (EBF) won by fall at 1:44 over R. Maschman (TCM). 138 — Crosby (EBF) won by maj. dec. over Gibson (TCM) 10-1. 145 — Black (EBF) won by fall at 1:38 over C. Maschman (TCM). 152 — Van Dorin (EBF) won by forfeit. 160 — Foubert (TCM) won by tech fall at 4:15 over Archer (EBF) 15-0. 170 — Dalton Brown (EBF) won by fall at :43 over Telbert (TCM). 182 — Pigsley (EBF) won by fall at 1:24 over Weber (TCM). 195 — Hunter Johnston (EBF) won by forfeit. 220 — Wurstra (EBF) won by dec. over Bair (TCM) 5-0. HWT — Welch (EBF) won by forfeit.

TCM 52, Clarke 10

106 — Lewis (TCM) won by fall at 1:27 over Spurgin (C). 113 — Durr (TCM) won by fall at 1:36 over Penick (C). 120 — Edmundson (TCM) won by forfeit. 126 — Romberg (TCM) won by forfeit. 132 — Moffett (C) won by maj. dec. over R. Maschmann (TCM) 15-6. 138 — Gibson (TCM) won by fall at :54 over Garner (C). 145 — C. Maschann (TCM) won by maj. dec. over Aly (C) 21-8. 152 — Double Forfeit. 160 — Double Forfeit. 170 — Foubert (TCM) won by fall at 5:36 over Bair (C). 182 — Weber (TCM) won by forfeit. 195 — Double Forfeit. 220 — Bair (TCM) won by forfeit. HWT — Ventrua (C) won by fall at :58 over Bair (TCM).