The Ottumwa Courier

April 10, 2013

Pekin girls win Cornell Co-ed

Courier sports staff
The Ottumwa Daily Courier

---- — CEDAR RAPIDS — The Pekin track and field teams battled some of the best schools in the Eastern Iowa metro area Monday, coming out with a team title and several individual victories at the Cornell Co-Ed Relays. The Panther girls picked up the overall team title, edging out North Linn by just nine points with a 147-point total.

The Panther girls picked up a pair of wins on the track at Cornell College. Junior Samantha Wright led a one-two finish with teammate Monica Cooley in the 400 hurdles, taking first in a time of 1:14.3, while Pekin’s 4x800 relay team also won in 10:35.28.

The Pekin boys finished first in six races, including a successful showing in the relays with four victories. The Panthers won the 4x100 (46.0), 4x200 (1:35.64), 4x800 (8:50.16) and distance medley relay in a time of 3:56.26.

The Pekin boys next heads to the Denny White Relays in Mount Pleasant while the Pekin girls track team hosts the Pantherette Relays on Thursday.

Cornell Co-Ed Relays

at Cornell College Track, Cedar Rapids

4-8-2013

Girls Results

Team scores — 1. Pekin 147, 2. North Linn 138, 3. Marion 91, 4. Springville 84, 5. Edgewood-Colesburg 68, 6. Midland 30, 7. West Central 23.

Individual Results

3,000 run — 1. Kari Fitzpatrich (Edgewood-Colesburg) 11:47.7, 2. Taylor Lock (Pekin) 11:57.53, 3. Payton Lock (P) 12:31.54.

100 dash — 1. Chrissy Hoogland (Springville) 12.75, 4. Victoria Eckley (P) 13.49, 7. Nikole Arendt (P) 13.88.

4x800 — 1. Pekin 10:35.28.

200 dash — 1. Abby Kolarik (Marion) 26.87, 5. Eckley (P) 29.99, 7. Mickey Reynolds (P) 30.7.

1,500 run — 1. Fitzpatrich (EC) 5:25.33, 2. T. Lock (P) 5:28.48, 3. Earnest (P) 5:30.45.

4x200 — 1. Springville 1:52.17, 5. Pekin 1:56.86.

400 dash — 1. Kolarik (M) 1:01.72, 3. Sloan Reighard (P) 1:06.87, 4. Cassidy Tolle (P) 1:07.88.

400 hurdles — 1. Samantha Wright (P) 1:14.3, 2. Monica Cooley (P) 1:16.3.

Sprint Medley — 1. Spingville 1:58.82.

800 run — 1. Nicole Miller (North Linn) 2:17.29, 2. Gwynne Wright (P) 2:18.76, 6. Tayler Winn (P) 2:46.85.

4x100 — 1. Springville 52.01, 4. Pekin 54.77.

4x400 — 1. North Linn 4:07.65, 2. Pekin 4:23.1.

Boys Individual Results

Shot put — 1. Jake Hulett (Springville) 48-9.5, 2. Eric Adam (Pekin) 46-0, 3. Jared Bond (P) 42-11.5.

Discus — 1. Hulett (S) 134-11, 2. Bond (P) 127-4.5, 3. Adam (P) 122-4.5.

Long jump — 1. Elias Nissen (S) 20-9.75, 6. Colton Lanman (P) 17-3.5, 8. Scott Entsminger (P) 17-2.

4x800 — 1. Pekin (Eli Harper, Austin Fariss, Cade Millikin, Graham Wittrock) 8:50.16.

200 dash — 1. Sam Scriver (S) 24.11, 4. Quinten Garrels (P) 24.87, 5. Kolby Allsup (P) 24.9.

1,600 run — 1. Thomas Slaney (P) 5:18.87.

4x200 — 1. Pekin (Chase Copeland, Keaton Winn, Christian Wittrock, Garrels) 1:35.64.

400 dash — 1. K. Lasack (Midland) 53.56, 2. C. Wittrock (P) 56.2, 6. Tayte Schoff (P) 58.9.

400 hurdles — 1. Cory Loyd (P) 59.45, 4. Tanner Adam (P) 1:02.63.

Medley — 1. Pekin (Harper, G. Wittrock, C. Wittrock, Harper) 3:56.26.

Shuttle Hurdle Relay — 1. North Linn 1:05, 2. Pekin (Loyd, Adam, Seth Jensen, Chase Earnest) 1:06.

800 run — 1. Jon Boss (NL) 2:11.9, 2. Cade Millikin (P) 2:15.64, 3. Fariss (P) 2:16.55, 12. Slaney (P) 2:53.38.

4x100 — 1. Pekin (Copeland, Winn, C. Wittrock, Garrels) 46.0.

4x400 — 1. North Linn 3:41.92, 2. Pekin (Harper, G. Wittrock, Earnest, Winn) 3:50.4.