The Ottumwa Courier

April 9, 2013

Panthers beat Comets at Anderson Relays

Courier sports staff
The Ottumwa Daily Courier

---- — BLOOMFIELD — On Thursday night, the Pekin and Cardinal boys track teams both ended the night as champions at the Panthers’ home invitational.

On Friday, the two teams battled each other for the Dennis Anderson Relays championship. That race was won by Pekin, who scored 229 points to beat out the Comets by 94 for the team title in Bloomfield.

The Panthers literally ran away with their second team title in as many days after winning the ‘red’ championship of their home invite on Thursday. Pekin won a dozen races on the track, including four relays titles.

Cardinal scored a meet record relay win in the shuttle hurdle in a time of 1:03.09. Tony Ramos picked up the win in the field for the Comets in the discus with a toss of 118-3 while Charlie Rachford won the long jump with a leap of 18-5.25.

The Davis County JV boys scored 74 points to finish fourth led by Zach Hougland’s winning 1600 meter run of 5:05.323. Moravia scored 15 points to finish fifth.

Wayne won the girls portion of the relays hosted by Davis County with 174 points while Sigourney finished second with 144. The Savage girls track team got wins Friday from Karissa Winegarden in the 100 hurdles in 18.123 seconds and Maci Brown in a time of 3:00.39 in the 800 meter run.

The Davis County JV girls finished third in their home invite with 137 points with Sophie Rotole winning the 3,000 meters in 14:47.05 and Madeline Nelson winning the 1,500 meters in 6:13.145. Cardinal scored 92 points to finish fourth with Lindsey Albert winning the 200 dash in 28.752 seconds while Danielle Wycoff took the 400 hurdles in 1:19.07.

Dennis Anderson Relays

At Dennis Anderson Track, Bloomfield

4-5-13

Boys Results

Team scores — 1. Pekin 229, 2. Cardinal 123, 3. Wayne 97, 4. Davis County JV 74, 5. Moravia 15.

Individuals Results

Shot put — 1. Eric Adam (Pekin) 47-11, 2. Jared Bond (P) 42-6, 4. Conner Davidson (Davis County) 40-4, 6. Ben Kincart (DC) 36-7.

Discus — 1. Tony Ramos (Cardinal) 118-3, 2. Adam (P) 113-2, 3. Mac Chilton (DC) 112-7.5, 5. Wayne Doerscher (DC) 110-2, 6. Dylan Conley (Moravia) 103-1.

High jump — 1. Keaton Winn (P) 5-8, 3. Chase Earnest (P) 5-6, 4. Caleb Windschitl (M) 5-6, 5. Jonathan Pedersen (C) 5-4, 6. Matthew Hopkins (DC) 5-2.

Long jump — 1. Charlie Rachford (C) 18-5.25, 2. Colton Lanman (P) 18-1, 3. Tyler Albert (C) 17-2, 5. Scott Enstminger (P) 16-5.25.

3,200 run — 1. Garrett Farriss (P) 11:19.221, 2. Ryan Cale (C) 11:40.663, 4. Chris Harvey (DC) 12:12.03, 5. Thomas Slaney (P) 12:48.15.

100 dash — 1. Chase Copeland (P) 11.557, 2. Cody Glosser (DC) 12.012, 3. Cole Campbell (C) 12.026, 4. Kolby Allsup (P) 12.481.

110 high hurdles — 1. Earnest (P) 16.15, 2. Pederson (C) 16.26, 3. Albert (C) 16.388, 4. Cory Loyd (P) 16.563, 6. Kyle Payne (DC) 18.609.

4x800 — 1. Pekin (Eli Harper, Graham Wittrock, Cole Reighard, Harper) 9:07.032, 2. Davis County JV 9:19.17, 3. Cardinal 9:46.467.

200 dash — 1. Quentin Garrells (P) 24.285, 2. Blake Wright (C) 24.291, 4. Allsup (P) 25.567, 5. Cody Carter (C) 26.205, 6. Townsend (DC) 26.541.

1,600 run — 1. Zach Hougland (DC) 5:05.323, 2. Fariss (P) 5:22.081, 3. Donovan Beary (M) 5:26.8, 6. Glancy (P) 5:22.081.

4x200 — 1. Pekin (Copeland, Winn, Graham Wittrock, Garrels) 1:37.493, 2. Cardinal 1:37.733, 4. Davis County JV 1:43.442, 5. Moravia 1:51.262.

400 dash — 1. G. Wittrock (P) 54.192, 2. Quinn Honomichl (C) 57.253, 3. Austin Davis (DC) 58.653, 4. Tayte Schoff (P) 59.362, 5. Brandon Potts (C) 1:00.731, 6. Stevenson (DC) 1:03.755.

400 hurdles — 1. Lloyd (P) 1:00.288, 2. Adam (P) 1:02.702, 5. Payne (DC) 1:06.3, 6. Clay Hamaker (DC) 1:06.502.

Medley — 1. Pekin (Garrels, C. Wittrock, G. Wittrock, Harper) 3:58.086, 2. Cardinal 4:11.275, 4. Davis County JV 4:15.858, 5. Moravia 4:23.37.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Cardinal 1:03.09, 2. Pekin (Tanner Adam, Lanman, Lloyd, Earnest) 1:05.62, 3. Davis County JV 1:12.42, 5. Cardinal JV 1:15.804.

800 run — 1. Cade Millikin (P) 2:18.304, 2. Reighard (P) 2:26.538, 4. Stevenson (DC) 2:34.512.

4x100 — 1. Pekin (Copland, Winn, C. Wittrock, Garrels) 46.513, 3. Cardinal 50.012, 4. Davis County JV 51.121.

4x400 — 1. Pekin (Allsup, Schoff, G. Wittrock, Winn) 3:56.82, 2. Cardinal 4:04.06, 4. Davis County JV 4:17.9.

Girls Results

Team scores — 1. Wayne 174, 2. Sigourney 144, 3. Davis County JV 137, 4. Cardinal 92.

Individual Results

Shot put — 1. Breanna Fortune (Wayne) 35-1, 3. Mason Roberts (DC) 30-0, 4. Becca Ohland (Sigourney) 30-0, 5. Fisher (S) 26-5, 6. Alyssa Davis (Cardinal) 22-7.

Discus — 1. Fortune (W) 93-1, 2. Roberts (DC) 87-5, 4. Fisher (S) 66-4, 5. Peters (C) 65-4, 6. Durflinger (C) 53-6.

High jump — 1. Raquel Relph (W) 4-4, 2. Delaney Ridgeway (C) 4-4, 3. Erbacker (S) 4-2, 4. Mallory Wells (DC) 4-2.

Long jump — 1. Amanda Collyar (W) 14-5.875, 3. Lauren Lynch (DC) 13-10.75, 4. Val MaGill (S) 13-10.25, 5. Cami Guiter (DC) 13-8.375, 6. Shaw (S) 11-5.875.

3,000 run — 1. Sophie Rotole (DC) 14:47.05, 2. Lacey Wesaway (DC) 14:52.09, 3. Burg (S) 15:00.44, 4. Stout (S) 18:00.25.

100 hurdles — 1. Karissa Winegarden (S) 18.123, 2. Ridgeway (C) 18.772, 3. Lexi Fullenkamp (C) 18.868, 4. Connor Wilfawn (DC) 19.557, 6. Herman (S) 20.166.

100 dash — 1. Shaw (S) 11.4, 3. Bennett (C) 11.493, 4. Davis (S) 11.999, 5. Garmon (DC) 13.512, 6. Small (DC) 13.621.

4x800 — 1. Wayne 11:50.859, 2. Davis County JV 12:05.38, 3. Sigourney 12.46.9.

200 dash — 1. Lindsay Albert (C) 28.752, 2. MaGill (S) 29.724, 3. Shaw (S) 29.935, 5. Small (DC) 33.04, 6. Martin (DC) 34.102.

1,500 run — 1. Madeline Nelson (DC) 6:13.145, 3. M. Burg (S) 6:35.734, 5. Lac. Westaway (DC) 6:39.51, 6. A. Burg (S) 7:04.23.

4x200 — 1. Wayne 3:00.39, 2. Sigourney 2:01.266, 3. Davis County JV 2:02.941, 4. Cardinal 2:03.64, 5. Davis County JV ‘B’ 2:10.09.

400 dash — 1. Katelyn Campbell (W) 1:09.647, 2. Roberts (DC) 1:10.105, 3. Runnells (S) 1:12.689, 5. Shaw (S) 1:21.445, 6. Lac. Westaway (DC) 1:27.673.

400 hurdles — 1. Danielle Wycoff (C) 1:19.07, 2. Wells (DC) 1:23.86.

Sprint Medley — 1. Wayne 2:10.835, 2. Cardinal 2:11.852, 3. Sigourney 2:14.419, 4. Davis County JV 2:23.067.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Cardinal 1:16.01, 2. Sigourney 1:18.11, 3. Davis County JV 1:21.426.

Distance Medley — 1. Wayne 5:14.557, 2. Cardinal 5:29, 3. Davis County JV 5:34.82, 4. Sigourney 6:07.7.

800 run — 1. Maci Brown (S) 3:00.39, 2. Lac. Westaway (DC) 3:03.092, 4. Goldman (S) 3:19.175, 6. Lan. Westaway (DC) 3:29.1.

4x100 — 1. Cardinal 55.993, 2. Sigourney 56.913, 3. Davis County JV 58.295.

4x400 — 1. Wayne 4:44.009, 2. Davis County JV 5:02.381, 3. Sigourney 5:13.237.