The Ottumwa Courier

Sports

April 30, 2013

Pekin boys claim Van Buren, Gerard Relay titles

(Continued)

KEOSAUQUA —

200 dash — 1. Blake Wright (C) 24.25, 4. Dalton Kanselaar (DC) 25.36, 5. Nathan Yeager (C) 25.59, 6. Scott Entsminger (P) 25.78, 6. Sheldon Dewitt (VB) 25.78, 9. Sam Dickinson (VB) 26.34, 10. Spencer McCarty (TC) 27.56, 11. Tristan Bakalar (TC) 27.6.

1,600 run — 1. Zach Hougland (DC) 5:00.2, 2. Austin Fariss (P) 5:05.61, 3. Thomas Fitzsimmons (VB) 5:10.54, 4. Ryan Cale (C) 5:21.64, 5. Thomas Slaney (P) 5:28.65, 6. Tyler Runyon (VB) 6:25.1, 7. Dane Stevenson (DC) 6:30.44.

4x200 — 1. Pekin (Chase Copeland, Keaton Winn, Christian Wittrock, Quinton Garrels) 1:34.99, 2. Cardinal 1:36.26, 3. Twin Cedars (Dave Williams, Levi Jones, Chris Selix, Drew Carlson) 1:43.66, 4. Van Buren (Jesse Fuller, Sam Dickinson, Jacob Heisel, Vaughn Helling) 1:45, 7. Tri-County 1:54.53, 8. Davis County (Cody Glosser, Nick Prevo, Mikel Payne, Kale Baird) 1:55.

400 dash — 1. Cody Alexander (Melcher-Dallas) 53.07, 3. Thomas Fitzsimmons (VB) 56.33, 4. Justin Utt (DC) 56.73, 5. Sheldon Dewitt (VB) 57.14, 6. Quinn Honomichl (C) 57.51, 7. Graham Wittrock (C) 57.59, 8. Tayte Schoff (P) 58.14, 9. Jake Brumbaugh (Tri-Co) 59.6, 10. Brandon Potts (C) 1:04.86, 11. Matt Gaspar (TC) 1:05.8, 12. Ben Edmundson (Tri-Co) 1:06.46, 13. Levi Pinegar (TC) 1:08.

400 hurdles — 1. Cory Loyd (P) 59.08, 2. Levi Jones (TC) 1:00.75, 3. Jesse Fuller (VB) 1:01.09, 4. Drew Carlson (TC) 1:01.72, 5. Garrett Saunders (VB) 1:01.75, 6. Tyler Albert (C) 1:01.76, 7. Tanner Adam (P) 1:02, 8. Clay Hammaker (DC) 1:03.78, 9. Neil Urtado (C) 1:04.74, 10. Kyle Payne (DC) 1:05.

Medley — 1. Pekin (Quinton Garrels, Chase Copeland, Christian Wittrock, Eli Harper) 3:48.73, 2. Davis County (Mathew Hopkins, Dalton Kanselaar, Calvin Utt, Logan Thomas) 4:03.78, 3. Tri-County (Jake Brumbaugh, Zach Kitzman, Kyle Leer, Austin Blythe) 4:05.6, 5. Van Buren (Garrett Saunders, Brayden Starnes, Wyatt Cole, Thomas Fitzsimmons) 4:07.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Cardinal 1:03.17, 2. Pekin (Seth Jensen, Cory Loyd, Chase Earnest, Tanner Adam) 1:03.39, 3. Davis County (Clay Hammaker, Kale Baird, Brandon Cassady, Kyle Payne) 1:06.91, 4. Twin Cedars (Eric Clark, Levi Jones, Dave Williams, Drew Carlson) 1:10, 5. Van Buren (Jesse Fuller, Gavin Heald, Austin Fett, Nolan Lydolph) 1:10.38.

800 run — 1. Cody Alexander (MD) 2:07.13, 2. Brayden Starnes (VB) 2:08.35, 3. Wyatt Cole (VB) 2:11.45, 4. Cade Millikin (P) 2:12.16, 5. Austin Fariss (P) 2:16.35, 6. Ryan Fowler (DC) 2:21, 7. Cole Reighard (P) 2:30, 8. Miguel Santiago (C) 2:36, 9. Dane Stevenson (DC) 2:42.

4x100 — 1. Pekin (Chase Copeland, Keaton Winn, Christian Wittrock, Quinton Garrels) 46.24, 2. Cardinal 46.45, 3. Van Buren (Kolton Horn, Aaron Clemons, Jacob Heisel, Vaughn Helling) 49.1, 4. Davis County (Clay Hammaker, Christopher Ginggerich, Dalton Kaneselaar, Brandon Cassady) 50.04, 5. Tri-County (Zach Kitzman, Dalton Ehret, Ben Edmundson, Kyle Leer) 51.46, 6. Twin Cedars (Hunter Carlson, Dave Williams, Jesse Chapin, Chris Selix) 52.2.

Text Only
Sports
  • Little League Baseball and Softball Tournaments 9/10-Year-Old Iowa State Little League Baseball Tournament (At Boone National Little League Fields) Standings W L Runs Allowed Grandview 2 0 7 Urbandale 2 0 11 Davenport Northwest 1 0 7 Ottumwa Mi

    July 22, 2014

  • State Softball Tournament Monday Class 4A Quarterfinals No. 4 Carlisle 7, No. 13 Oskaloosa 2 Tuesday Class 2A Quarterfinals No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (24-5) vs. No. 15 Alburnett (26-12), 3:30 p.m. (96.7 FM KIIC, 104.9 FM KBOE)

    July 22, 2014

  • Area Prep Baseball Scores Saturday Class 2A, District 13 Finals Albia 6, Davis County 0 Class 1A, District 10 Finals Burlington-Notre Dame 7, No. 3 Van Buren 6 Class 1A, District 11 Finals North Mahaska 5, Pekin 0 Class 1A, District 12 Finals No. 1 Twin Cedars 2, Pleasantvill

    July 22, 2014

  • 2014 Iowa High School State Softball Tournament Monday, July 21 Class 3A Quarterfinals No. 2 East Marshall 4, Mid-Prairie 3 No. 9 Bondurant-Farrar 9, No. 13 West Burlington/Notre Dame 4 No. 3 Clarke 13, Spirit Lake 0 (3) Greene County 2, No. 6 Center Point-Urbana 0 Class 4A Quarterfinals No. 1 Dal

    July 21, 2014

  • Fifth-ranked Trojans walk off with district title FAIRFIELD — Kooper Dahlstrom’s sharp ground ball to short got past the Oskaloosa defense, allowing Mason Ellis to score his third run of the night as the fifth-ranked Fairfield baseball team survived a wild Class 3A, District 11 final on Monday, 5-4,

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Oskaloosa softball photo Carlisle spoils Osky's state softball debut FORT DODGE – Gabby Schnathorst threw a six-hitter in the pitching circle and Shyanne DuBois drove in three runs as fourth-ranked Carlisle, the Class 4A State Softball runner-up last year, spoiled the state tournament debut for the 13th-ranked Oskaloo

    July 21, 2014 1 Photo

  • Ottumwa Midwest beats Mahaska Co. at Little League State Tourney BOONE — The Ottumwa Midwest Allstars and Mahaska County American little league baseball teams exchanged the lead five times on Sunday, but Ottumwa ended up on top with a 7-6 win in six innings at the 9-10 Year-Old Little League State Baseball Tournam

    July 21, 2014

  • Grandview, Johnston jump to 2-0 start CENTERVILLE — Grandview and Johnston American are the only teams left undefeated after two days of the Iowa Little League State Baseball Tournament are in the books. Johnston American began the tournament with a 5-4 win over Appanoose County and beat

    July 21, 2014

  • Monroe County Little League softball gets first regional win INDIANAPOLIS, INDIANA — Three first-inning runs helped the Monroe County Softball Little League team earn its first victory in Central Region play on Monday as the southern Iowa squad won 5-3 over Nebraska's Keystone Little League at Ferguson Field o

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Ashlyn Thompson mug Bulldogs named to all-district team

    OTTUMWA — A plethora of softball players in the area were named to Iowa Girls Coaches Association's All-District teams. Ashlyn Thompson and Kassidi Henderson were both named to the Class 5A West All-District team. Thompson had an exemplary season sta

    July 21, 2014 2 Photos

Sports photo reprints


Obituaries

Facebook