The Ottumwa Courier

April 4, 2013

Schulz shines at Southeast Polk invite

Courier sports staff
Ottumwa Courier

PLEASANTVILLE — Sarah Schulz leapt into the Bob Warren Hall of Fame at the Ottumwa track and field teams first scored meet at the Southeast Polk Invitational.

Schulz took second in the long jump with a career-best leap of 16-4.25, and, in doing so, helped propel the Bulldogs to a fifth place finish with 72 points.

The 4x400 team of Sydney Strunk, Charlette Flanders, Ellie Hammack and Ashlyn Thompson also strengthened Ottumwa’s final tally by grabbing second with a time of 4:19.95. Thompson out-ran Southeast Polk’s runner in the final 100 meters to snare a second place finish for her team.

The race carried extra significance because Hammack returned to the group from a mild hamstring injury, Ottumwa girls coach Steve Green said.

“Each girl ran outstanding finishes to the race,” he said.

In other events, Sydney Strunk took third in the 400 dash with 28.11 and Charlette Flanders placed fourth with 1:04.03.

The Bulldogs will compete again Tuesday at Johnston.

Southeast Polk Invitational

at Southeast Polk

April 4, 2013

Team scores — 1. Ankeny 191, 2. Dowling Catholic 154, 3. Southeast Polk 151, 4. Norwalk 104, 5. Ottumwa 72, T6. SE Polk jv 24, Des Moines East 24, 7. Des Moines Hoover 15

Results

Shot put — 6. Bethany Knox 29-7, 9. Reilly Mitchell 27-11

Discus — 12. Karissa Wilcoxson 64-7, 13. Sydney Burton 59-6.

High jump — 4. Hope Bitner 4-8, 7. Jami Nickerson 4-6.

Long jump — 2. Sarah Schulz 16-4.25, 9. Rikkia Starks 4-1.

3,000 run — 8. Sydney Cloyd 13:13.27.

100 hurdles — 9. Kelsey Guyette 18.36, 13. Chloe Davis 19.02

100 dash — 5. Sarah Schulz 13.32, 10. Erin Sheehy 13.76.

4x800 — 6. Ottumwa (Claire Carlson, Jayden Cloyd, Georgia Garrett, Ashley Capetillo) 11:30.20.

200 dash — 5. Sydney Strunk 28.11, 6. E. Sheehy 28.19.

1,500 run — 9. Sarah Keith 5:49.72, 13. Ashley Capetillo 6:08.42.

4x200 — 6. 1:56.53, Ottumwa (E. Sheehy, S. Thordarson, Ellie Hammack and R. Starks)

400 dash — 3. S. Strunk 1:03.44, 4. Charlette Flanders 1:04.03.

400 hurdles — 10. Elizabeth Martinez 1:24.77, 11. Georgia Garrett 1:27.76.

Sprint Medley — 5. Ottumwa (Sammy Garrett, R. Starks, Hope Bitner and C. Carlson) 2:09.12.

Shuttle Hurdle Relay —  3. Ottumwa (K. Guyette, H. Bitner, Shyanna Rice and Chloe Davis) 1:15.57.

Distance Medley — 5. Ottumwa (Sammy Garrett, H. Bitner, Ashlyn Thompson and S. Keith) 4:51.68.

800 run — 11. Jayden Cloyd 2:52.04.

4x100 — 5. 53.82 Ottumwa (S. Schulz, E. Sheehy, Sarah Thordarson, Rikkia Starks)

4x400 — 2. Ottumwa (S. Strunk, C. Flanders, E. Hammack, Ashlyn Thompson) 4:19.95.