The Ottumwa Courier

Sports

February 18, 2013

Monday’s Area and Iowa Boys District Basketball Results

OTTUMWA — AREA RESULTS

Class 3A, Distrist 10

Keokuk 65, Fairfield 40

Class 3A, District 12

Centerville 78, Knoxville 50

Chariton 47, Oskaloosa 46

Class 4A, Substate 6

Cedar Rapids Jefferson 79, Ottumwa 57

IOWA RESULTS

3A District 1 Substate 1

Semifinal

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 63, Denison-Schleswig 41

LeMars 82, Sergeant Bluff-Luton 73

3A District 2 Substate 1

Semifinal

MOC-Floyd Valley 76, Estherville Lincoln Central 36

Storm Lake 56, Spencer 44

3A District 3 Substate 2

Semifinal

Clear Lake 75, Gilbert 71

Humboldt 70, Algona 54

3A District 4 Substate 2

Semifinal

Iowa Falls-Alden 57, Webster City 46

Waverly-Shell Rock 61, Charles City 43

3A District 5 Substate 3

Semifinal

Crestwood, Cresco 72, Oelwein 53

Decorah 50, Waukon 40

3A District 6 Substate 3

Semifinal

Union Community, LaPorte City 50, Benton Community 46

Vinton-Shellsburg 74, Independence 32

3A District 7 Substate 4

Semifinal

Anamosa 66, West Delaware, Manchester 48

Marion 51, Center Point-Urbana 43

3A District 8 Substate 4

Semifinal

Assumption, Davenport 62, Central Clinton, DeWitt 43

Wahlert, Dubuque 53, Maquoketa 33

3A District 9 Substate 5

Semifinal

Mount Pleasant 57, Clear Creek-Amana 25

Williamsburg 61, Fort Madison 50

3A District 10 Substate 5

Semifinal

Keokuk 65, Fairfield 40

Solon 58, Washington 40

3A District 11 Substate 6

Semifinal

Grinnell 74, South Tama County, Tama 34

Pella 82, Bondurant Farrar 71

3A District 12 Substate 6

Semifinal

Centerville 78, Knoxville 50

Chariton 47, Oskaloosa 46

3A District 13 Substate 7

Semifinal

Ballard 80, Saydel 56

Norwalk 69, Carlisle 42

3A District 14 Substate 7

Semifinal

Dallas Center-Grimes 75, Boone 36

Nevada 73, Perry 46

3A District 15 Substate 8

Semifinal

Atlantic 63, ADM, Adel 43

Creston 79, Winterset 49

3A District 16 Substate 8

Semifinal

Carroll 59, Greene County 52, OT

Harlan 79, Glenwood 53

4A Substate 1

Quarterfinal

Lewis Central 56, Council Bluffs, Abraham Lincoln 46, OT

Sioux City, West 71, Council Bluffs, Thomas Jefferson 52

4A Substate 2

Quarterfinal

Ames 64, Mason City 38

Johnston 47, Fort Dodge 30

4A Substate 3

Quarterfinal

Cedar Rapids, Washington 48, Cedar Rapids, Kennedy 42

Waterloo, East 70, Waterloo, West 64

4A Substate 4

Quarterfinal

Cedar Rapids Xavier 73, Clinton 38

Linn-Mar, Marion 65, Dubuque, Hempstead 49

4A Substate 5

Quarterfinal

Davenport, Central 66, Muscatine 59

Davenport, West 83, Davenport, North 77

4A Substate 6

Quarterfinal

Cedar Rapids, Jefferson 79, Ottumwa 57

Prairie, Cedar Rapids 68, Iowa City, City High 39

4A Substate 7

Quarterfinal

Des Moines, Lincoln 42, Waukee 41, OT

Des Moines, North 65, Des Moines, East 41

4A Substate 8

Quarterfinal

Indianola 32, Newton 30, OT

Southeast Polk 60, Marshalltown 44

GIRLS BASKETBALL

IOWA RESULTS

Class 1A Region 1

Regional Final

Central Lyon, Rock Rapids 60, West Sioux, Hawarden 41

Class 1A Region 2

Regional Final

Newell-Fonda 79, Northwood-Kensett 45

Class 1A Region 3

Regional Final

Marquette Catholic, Bellevue 53, Grundy Center 48

Class 1A Region 4

Regional Final

Notre Dame, Burlington 81, Lisbon 39

Class 1A Region 5

Regional Final

Colo-NESCO 57, Meskwaki Settlement School 36

Class 1A Region 6

Regional Final

Earlham 79, Twin Cedars, Bussey 55

Class 1A Region 7

Regional Final

Villisca 57, Bedford 50

Class 1A Region 8

Regional Final

Ar-We-Va, Westside 58, Gehlen Catholic, Le Mars 45

Class 2A Region 1

Regional Final

Western Christian, Hull 86, Okoboji, Milford 48

Class 2A Region 2

Regional Final

Panorama, Panora 52, Manson Northwest Webster 40

Class 2A Region 3

Regional Final

Aplington-Parkersburg 57, West Marshall, State Center 49

Class 2A Region 4

Regional Final

Maquoketa Valley, Delhi 39, North Butler, Greene 30

Class 2A Region 5

Regional Final

Regina, Iowa City 43, North Linn, Troy Mills 41

Class 2A Region 6

Regional Final

Pella Christian 65, Woodward-Granger 36

Class 2A Region 7

Regional Final

IKM-Manning 63, Treynor 49

Class 2A Region 8

Regional Final

Lawton-Bronson 88, Hinton 79

1
Text Only
Sports
  • Area Postseason Baseball Scores Class 1A, Substate 6 Finals No. 1 Twin Cedars 7, North Mahaska 0 Class 2A, Substate 7 Finals No. 1 North Polk 11, Albia 0 (5)

    July 22, 2014

  • 0723 OTT Sports EBF photo Rockets topple Pirates FORT DODGE — Fifth-ranked Eddyville-Blakesburg-Fremont got all the offense it needed in the opening inning of its Class 2A quarterfinal against No. 15 Alburnett at the state tournament Tuesday. The Rockets scored four runs on five-straight hits and w

    July 22, 2014 1 Photo

  • 0723 OTT Sports Curtis Schneckloth OHS baseball photo Bulldogs play for berth in state tourney OTTUMWA — The Ottumwa baseball team takes on West Des Moines Valley at 7 p.m. tonight in a Class 4A, Substate District 6 final game at Legion Memorial Field for a berth in the state tournament. If Ottumwa wins, it will mark the first time the Bulldo

    July 22, 2014 1 Photo

  • On Tap Wednesday Prep Softball Class 4A State Consolation Semifinals Oskaloosa vs. Clear Creek-Amana at Fort Dodge (Veterans), 10 a.m. Class 4A State Consolation Finals Oskaloosa vs. LeMars or West Delaware at Fort Dodge (Diamond Dodger or Veterans), 2 p.m. Prep Base

    July 22, 2014

  • Cedar Creek Ladies 'Throw Out Worst Three Holes' OTTUMWA — The Cedar Creek Ladies golfers "threw out their worst three holes" on Tuesday. Flight A winners were Kim Hellige in first place and Vicki Johnson in second. Rhonda Ragen was first in Flight B with Marilyn Stemple finishing in second place.

    July 22, 2014

  • 0723 OTT Sports Oskaloosa softball photo Wildcats spoil state tourney for Osky FORT DODGE — Oskaloosa's first contest in the state softball tournament wasn't a successful one. The Indians (29-10-1) scored twice in the second inning to tie Carlisle, only to see the Wildcats tally three runs in the fourth en route to the 7-2 vict

    July 22, 2014 1 Photo

  • Little League Baseball and Softball Tournaments 9/10-Year-Old Iowa State Little League Baseball Tournament (At Boone National Little League Fields) Standings W L Runs Allowed Grandview 2 0 7 Urbandale 2 0 11 Davenport Northwest 1 0 7 Ottumwa Mi

    July 22, 2014

  • State Softball Tournament Monday Class 4A Quarterfinals No. 4 Carlisle 7, No. 13 Oskaloosa 2 Tuesday Class 2A Quarterfinals No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (24-5) vs. No. 15 Alburnett (26-12), 3:30 p.m. (96.7 FM KIIC, 104.9 FM KBOE)

    July 22, 2014

  • Area Prep Baseball Scores Saturday Class 2A, District 13 Finals Albia 6, Davis County 0 Class 1A, District 10 Finals Burlington-Notre Dame 7, No. 3 Van Buren 6 Class 1A, District 11 Finals North Mahaska 5, Pekin 0 Class 1A, District 12 Finals No. 1 Twin Cedars 2, Pleasantvill

    July 22, 2014

  • 2014 Iowa High School State Softball Tournament Monday, July 21 Class 3A Quarterfinals No. 2 East Marshall 4, Mid-Prairie 3 No. 9 Bondurant-Farrar 9, No. 13 West Burlington/Notre Dame 4 No. 3 Clarke 13, Spirit Lake 0 (3) Greene County 2, No. 6 Center Point-Urbana 0 Class 4A Quarterfinals No. 1 Dal

    July 21, 2014

Sports photo reprints


Obituaries

Facebook