The Ottumwa Courier

February 18, 2013

Monday’s Area and Iowa Boys District Basketball Results

Courier sports staff
Ottumwa Courier

OTTUMWA — AREA RESULTS

Class 3A, Distrist 10

Keokuk 65, Fairfield 40

Class 3A, District 12

Centerville 78, Knoxville 50

Chariton 47, Oskaloosa 46

Class 4A, Substate 6

Cedar Rapids Jefferson 79, Ottumwa 57



IOWA RESULTS

3A District 1 Substate 1

Semifinal

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 63, Denison-Schleswig 41

LeMars 82, Sergeant Bluff-Luton 73

3A District 2 Substate 1

Semifinal

MOC-Floyd Valley 76, Estherville Lincoln Central 36

Storm Lake 56, Spencer 44

3A District 3 Substate 2

Semifinal

Clear Lake 75, Gilbert 71

Humboldt 70, Algona 54

3A District 4 Substate 2

Semifinal

Iowa Falls-Alden 57, Webster City 46

Waverly-Shell Rock 61, Charles City 43

3A District 5 Substate 3

Semifinal

Crestwood, Cresco 72, Oelwein 53

Decorah 50, Waukon 40

3A District 6 Substate 3

Semifinal

Union Community, LaPorte City 50, Benton Community 46

Vinton-Shellsburg 74, Independence 32

3A District 7 Substate 4

Semifinal

Anamosa 66, West Delaware, Manchester 48

Marion 51, Center Point-Urbana 43

3A District 8 Substate 4

Semifinal

Assumption, Davenport 62, Central Clinton, DeWitt 43

Wahlert, Dubuque 53, Maquoketa 33

3A District 9 Substate 5

Semifinal

Mount Pleasant 57, Clear Creek-Amana 25

Williamsburg 61, Fort Madison 50

3A District 10 Substate 5

Semifinal

Keokuk 65, Fairfield 40

Solon 58, Washington 40

3A District 11 Substate 6

Semifinal

Grinnell 74, South Tama County, Tama 34

Pella 82, Bondurant Farrar 71

3A District 12 Substate 6

Semifinal

Centerville 78, Knoxville 50

Chariton 47, Oskaloosa 46

3A District 13 Substate 7

Semifinal

Ballard 80, Saydel 56

Norwalk 69, Carlisle 42

3A District 14 Substate 7

Semifinal

Dallas Center-Grimes 75, Boone 36

Nevada 73, Perry 46

3A District 15 Substate 8

Semifinal

Atlantic 63, ADM, Adel 43

Creston 79, Winterset 49

3A District 16 Substate 8

Semifinal

Carroll 59, Greene County 52, OT

Harlan 79, Glenwood 53

4A Substate 1

Quarterfinal

Lewis Central 56, Council Bluffs, Abraham Lincoln 46, OT

Sioux City, West 71, Council Bluffs, Thomas Jefferson 52

4A Substate 2

Quarterfinal

Ames 64, Mason City 38

Johnston 47, Fort Dodge 30

4A Substate 3

Quarterfinal

Cedar Rapids, Washington 48, Cedar Rapids, Kennedy 42

Waterloo, East 70, Waterloo, West 64

4A Substate 4

Quarterfinal

Cedar Rapids Xavier 73, Clinton 38

Linn-Mar, Marion 65, Dubuque, Hempstead 49

4A Substate 5

Quarterfinal

Davenport, Central 66, Muscatine 59

Davenport, West 83, Davenport, North 77

4A Substate 6

Quarterfinal

Cedar Rapids, Jefferson 79, Ottumwa 57

Prairie, Cedar Rapids 68, Iowa City, City High 39

4A Substate 7

Quarterfinal

Des Moines, Lincoln 42, Waukee 41, OT

Des Moines, North 65, Des Moines, East 41

4A Substate 8

Quarterfinal

Indianola 32, Newton 30, OT

Southeast Polk 60, Marshalltown 44



GIRLS BASKETBALL

IOWA RESULTS

Class 1A Region 1

Regional Final

Central Lyon, Rock Rapids 60, West Sioux, Hawarden 41

Class 1A Region 2

Regional Final

Newell-Fonda 79, Northwood-Kensett 45

Class 1A Region 3

Regional Final

Marquette Catholic, Bellevue 53, Grundy Center 48

Class 1A Region 4

Regional Final

Notre Dame, Burlington 81, Lisbon 39

Class 1A Region 5

Regional Final

Colo-NESCO 57, Meskwaki Settlement School 36

Class 1A Region 6

Regional Final

Earlham 79, Twin Cedars, Bussey 55

Class 1A Region 7

Regional Final

Villisca 57, Bedford 50

Class 1A Region 8

Regional Final

Ar-We-Va, Westside 58, Gehlen Catholic, Le Mars 45

Class 2A Region 1

Regional Final

Western Christian, Hull 86, Okoboji, Milford 48

Class 2A Region 2

Regional Final

Panorama, Panora 52, Manson Northwest Webster 40

Class 2A Region 3

Regional Final

Aplington-Parkersburg 57, West Marshall, State Center 49

Class 2A Region 4

Regional Final

Maquoketa Valley, Delhi 39, North Butler, Greene 30

Class 2A Region 5

Regional Final

Regina, Iowa City 43, North Linn, Troy Mills 41

Class 2A Region 6

Regional Final

Pella Christian 65, Woodward-Granger 36

Class 2A Region 7

Regional Final

IKM-Manning 63, Treynor 49

Class 2A Region 8

Regional Final

Lawton-Bronson 88, Hinton 79