The Ottumwa Courier

Sports

September 14, 2012

2012 AREA PREP FOOTBALL LEADERS

OTTUMWA — 2012 AREA PREP LEADERS

Football

Top Five Passers

Completions-Attempts Yards

CLASS 4A, Division 3

1. Blake Gimbel, Marshalltown, 132-206, 1588

2. Brock Larsen, Des Moines Hoover, 68-123, 941

3. Ryan Boyle, Dowling Catholic, 48-67, 685

4. Alex Goodvin, Ottumwa, 37-79, 403

5. Matt Meyer, Mason City, 10-27, 150

CLASS 3A, District 7

1. Gabe Vandenberg, Keokuk, 45-76, 540

2. Dillon Fry, Fairfield, 25-58, 397

3. Connor Shull, Mount Pleasant, 25-54, 335

4. Jacob Donohoe, Williamsburg, 19-36, 324

5. Cruz Fedler, Fort Madison, 21-42, 282

CLASS 3A, District 8

1. Cory Briney, Winterset, 32-53, 405

2. Gerrit Davis, Knoxville, 19-36, 356

3. Chase Oriken, Norwalk, 15-28, 317

4. Jesse Van Dalen, Oskaloosa, 23-58, 299

5. Josh De Waard, Pella, 32-58, 272

CLASS 2A, District 6

1. Nate VandeWall, PCM, 80-147, 1036

2. Zach Samson, CMB, 50-98, 739

3. Josh Block, Bondurant-Farrar, 40-61, 662

4. Calvin Utt, Davis County, 33-64, 561

5. Brett Leshen, Albia, 25-41, 517

CLASS 1A, District 6

1. Tyler Hetzler, Wilton, 32-59, 576

2. Mark Ward, Iowa City Regina, 27-46, 433

3. Alex Rollinger, Wapello, 29-40, 355

4. Trevor Swartz, EBF, 26-43, 342

5. Dakota Showman, Cardinal, 11-23, 263

CLASS A, District 5

1. Alex Blain, Danville, 49-93, 806

2. Kody Wood, Highland, 28-47, 309

3. Gage Lorack, Lone Tree, 20-36, 271

4. Logan Rickard, Lisbon, 10-19, 223

5. Ben Fear, WACO, 12-27, 169

CLASS A, District 6

1. Beau Freeborn, North Mahaska, 26-55, 374

2. Cale Van Wyk, Lynnville-Sully, 28-55, 339

3. Hagen Fouch, Pleasantville, 31-63, 336

4. Zach Gibson, Montezuma, 24-48, 283

5. Graham Wittrock, Pekin, 13-28, 244

EIGHT-PLAYER, District 5

1. Brent Parker, Twin Cedars, 54-105, 739

2. Dillon Lain, Wayne, 21-43, 312

3. Dalton Roland, Melcher-Dallas, 19-31, 257

4. Nick Watts, Tri-County, 16-26, 217

5. Dakota Stults, HLV, 6-8, 205

Top Five Rushers

Rushes-Yards

CLASS 4A, Division 3

1. Seth Griffiths, Ottumwa, 84-405

2. Chase Dowell, Dowling Catholic, 75-358

3. Ryan Boyle, Dowling Catholic, 68-211

4. Terion Farely, Des Moiens Hoover, 48-207

5. Nate Christian, Dowling Catholic, 23-168

CLASS 3A, District 7

1. Trevor Roth, Keokuk, 51-391

2. Mason Carnahan, Fairfield, 40-211

3. Brady Petry, Fort Madison, 23-190

T4. Chance Miller, Williamsburg, 30-164

T4. Kyle Roder, Washington, 50-164

CLASS 3A, District 8

1. Kenny Floyd, Norwalk, 44-540

2. Colton Spaur, Knoxville, 62-473

3. Noah Kalderberg, Winterset, 68-399

4. Daniel Hupke, Carlisle, 43-323

5. Chase Onken, Norwalk, 19-272

CLASS 2A, District 6

1. Zach Samson, CMB, 77-625

2. Colton Haider, Bondurant-Farrar, 60-535

3. Calvin Utt, Davis County, 38-342

4. Colton Roberts, Davis County, 55-259

5. Logan Weers, Clarke, 54-237

CLASS 1A, District 6

1. Cade Jones, West Branch, 49-466

2. Riley Dixon, Iowa City Regina, 61-431

3. Brandon Lincoln, Wapello, 41-302

4. Colton Greiner, Sigourney-Keota, 38-286

5. Koy Snider, Wilton, 53-272

CLASS A, District 5

1. Tyler Ayers, WACO, 64-411

2. Trey Brenneman, Highland, 24-337

3. Conner Shellaberger, Winfield-Mt. Union, 63-288

4. Tucker Janecek, WACO, 19-274

5. Trevor Moore, Lisbon, 34-266

CLASS A, District 6

1. Quentin Garrels, Pekin, 76-538

2. Karson Stodghill, North Mahaska, 70-486

3. Nate Beck, BGM, 52-432

4. Brennen Grimm, English Valleys, 55-404

5. AUstin Huber, English Valleys, 70-281

EIGHT-PLAYER, District 5

1. Trent Flesher, Melcher-Dallas, 62-558

2. Clayton Kiefer, Wayne, 37-286

3. Kalvin Walker, Seymour, 46-279

4. Cole Lahndorf, HLV, 11-222

5. Trent Carpenter, Wayne, 26-212

Text Only
Sports
  • 0725 OTT Sports Alexis Winn mug Winn named to all-star team OTTUMWA — Sometimes it's just nice to be recognized. Such was the case when the Iowa High School Coaches Association selected Alexis Winn to play in the 30th annual Iowa All-Star game Monday at Waukee High School field. "It kind of shows me that all

    July 24, 2014 1 Photo

  • 0725 OTT Sports Andy's Column mug There's always one more lake OTTUMWA — While this isn't true across the board, most fishermen are filled with a bountiful supply of wanderlust. I'm certainly no exception to this rule. Although, I haven't even managed to get out and fish in southeast Iowa this week, my gypsy so

    July 24, 2014 1 Photo

  • 0725 OTT Sports Little League baseball photo Three teams battling for first in Little League State Tourney CENTERVILLE — Grandview, Johnston American and Sioux City Headid are in a three-way battle for first place at the Iowa Little League State Tournament, as all teams have played over 50-percent of their pool games. Headid and Grandview are tied for fir

    July 24, 2014 1 Photo

  • Monroe County Little League fall in Central Regional Finals INDIANAPOLIS, INDIANA — After upsetting the top-seeded team in the Central Regional Tournament, the Monroe County Little League softball team fell just one win shy of a berth in the Little League World Series. Tallmadge, Ohio edged Monroe County, 4-1

    July 24, 2014

  • State Baseball Tournament Saturday Class 1A Quarterfinals No. 1 Twin Cedars (33-0) vs. Underwood (22-7), 11 a.m. (104.9 FM KBOE) Tuesday Class 3A Quarterfinals No. 5 Fairfield (30-7) vs. Dallas Center-Grimes (22-14), 8 p.m. (95.9 FM KKFD)

    July 24, 2014

  • State Softball Tournament Thursday Class 2A Semifinals No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont 6, No. 1 Highland 2 Class 2A Championship No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (26-5) vs. No. 2 Earlham (30-4), 12:15 p.m. (Diamond 1, Mittera Field) RADIO: 96.7 FM KIIC and 104.9 FM KBOE

    July 24, 2014

  • On Tap Friday Prep Softball Class 2A State Finals Eddyville-Blakesburg-Fremont vs. Earlham at Fort Dodge (Diamond 1), 12:15 p.m.

    July 24, 2014

  • Prep Baseball Southeast Iowa Superconference All-Conference TeamsSouth DivisionPlayer of the YearGarrett Sanders, JR, Van BurenArea First TeamPitcherRobert Barker, SO, Van BurenBraxton Bainbridge, JR, Van BurenCatcherCody Streeby, JR, CardinalInfieldersGarrett Sau

    July 24, 2014

  • 2014 Iowa High School State Softball Tournament Monday, July 21Class 3A QuarterfinalsNo. 2 East Marshall 4, Mid-Prairie 3No. 9 Bondurant-Farrar 9, No. 13 West Burlington/Notre Dame 4No. 3 Clarke 13, Spirit Lake 0 (3)Greene County 2, No. 6 Center Point-Urbana 0Class 4A QuarterfinalsNo. 1 Dallas Cen

    July 24, 2014

  • Iowa High School State Softball Tournament WednesdayClass 4A Consolation SemifinalsNo. 13 Oskaloosa 3, Clear Creek-Amana 1Class 4A 5th-Place GameNo. 13 Oskaloosa 7, No. 10 West Delaware 2 ThursdayClass 2A SemifinalsNo. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (25-5) vs. No. 1 Highland (33-1) (Diamond 1

    July 24, 2014

Sports photo reprints


Obituaries

Facebook