The Ottumwa Courier

February 19, 2013

Tuesday’s Area and Iowa Boys District Basketball Results


Ottumwa Courier

OTTUMWA — AREA RESULTS

Class 1A, District 9

Pekin 52, Keota 42

Danville 80, Van Buren 40

Class 1A, District 10

Sigourney 86, Twin Cedars 34

Moulton-Udell 74, Pleasantville 69



IOWA RESULTS

1A District 1 Substate 1

Semifinal

Harris-Lake Park 57, Trinity Christian High School 42

Rock Valley 64, West Lyon, Inwood 62

1A District 2 Substate 1

Semifinal

Boyden-Hull 64, Remsen-Union 46

Gehlen Catholic, Le Mars 73, Marcus-Meriden-Cleghorn 64

1A District 3 Substate 2

Semifinal

Bishop Garrigan 69, Belmond-Klemme 68

North Iowa, Buffalo Center 78, Rockford 37

1A District 4 Substate 2

Semifinal

Postville 43, West Central, Maynard 37

Wapsie Valley, Fairbank 57, North Butler, Greene 42

1A District 5 Substate 3

Semifinal

Dunkerton 50, Don Bosco, Gilbertville 31

North Linn, Troy Mills 51, Starmont 24

1A District 6 Substate 3

Semifinal

Lone Tree 62, Highland, Riverside 44

Preston 53, Marquette Catholic, Bellevue 49

1A District 7 Substate 4

Semifinal

Iowa Mennonite, Kalona 72, B-G-M, Brooklyn 55

Lynnville-Sully 54, Montezuma 31

1A District 8 Substate 4

Semifinal

Gladbrook-Reinbeck 69, AGWSR, Ackley 62

North Tama, Traer 53, Colo-NESCO 34

1A District 9 Substate 5

Semifinal

Danville 80, Van Buren, Keosauqua 40

Pekin 52, Keota 42

1A District 10 Substate 5

Semifinal

Moulton-Udell 74, Pleasantville 69

Sigourney 86, Twin Cedars, Bussey 34

1A District 11 Substate 6

Semifinal

Ankeny Christian Academy 44, Earlham 32

Guthrie Center 65, Woodward Academy 55

1A District 12 Substate 6

Semifinal

Mount Ayr 44, Lamoni 40

Murray 49, Martensdale-St. Marys 47

1A District 13 Substate 7

Semifinal

Sidney 53, East Mills 37

Villisca 69, South Page, College Springs 39

1A District 14 Substate 7

Semifinal

Riverside, Oakland 56, CAM, Anita 29

Underwood 78, West Harrison, Mondamin 43

1A District 15 Substate 8

Semifinal

Lawton-Bronson 77, Ar-We-Va, Westside 38

Woodbury Central, Moville 77, West Monona, Onawa 58

1A District 16 Substate 8

Semifinal

Newell-Fonda 63, Pocahontas Area 54

St. Mary’s, Storm Lake 39, Alta/Aurelia 30

2A District 1 Substate 1

Championship

Western Christian, Hull 60, Sioux Center 53

2A District 2 Substate 1

Championship

Sheldon 67, Spirit Lake 47

2A District 3 Substate 2

Championship

East Sac County 49, St. Edmond, Fort Dodge 48, 2OT

2A District 4 Substate 2

Championship

West Fork, Sheffield 61, Forest City 52

2A District 5 Substate 3

Championship

New Hampton 60, Osage 58

2A District 6 Substate 3

Championship

Dike-New Hartford 49, Aplington-Parkersburg 31

2A District 7 Substate 4

Championship

MFL-Mar-Mac 68, Beckman Catholic, Dyersville 43

2A District 8 Substate 4

Championship

Cascade,Western Dubuque 53, Mount Vernon 37

2A District 9 Substate 5

Championship

North Cedar, Stanwood 62, Northeast, Goose Lake 39

2A District 10 Substate 5

Championship

West Branch 70, West Liberty 57

2A District 11 Substate 6

Championship

Notre Dame, Burlington 53, Mediapolis 51

2A District 12 Substate 6

Championship

Pella Christian 40, PCM, Monroe 35

2A District 13 Substate 7

Championship

North Polk, Alleman 59, Des Moines Christian 39

2A District 14 Substate 7

Championship

Nodaway Valley 56, Interstate 35,Truro 47

2A District 15 Substate 8

Championship

Red Oak 58, St. Albert, Council Bluffs 56

2A District 16 Substate 8

Championship

Kuemper Catholic, Carroll 68, IKM-Manning 53



IOWA GIRLS REGIONAL RESULTS

Class 4A Region 1

Regional Final

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 70, Spencer 39

Class 4A Region 2

Regional Final

Waverly-Shell Rock 42, Charles City 28

Class 4A Region 3

Regional Final

Wahlert, Dubuque 56, North Scott, Eldridge 47

Class 4A Region 4

Regional Final

Cedar Rapids Xavier 50, Washington 15

Class 4A Region 5

Regional Final

Benton Community 60, Fairfield 33

Class 4A Region 6

Regional Final

Winterset 44, Dallas Center-Grimes 40

Class 4A Region 7

Regional Final

Lewis Central 58, Indianola 46

Class 4A Region 8

Regional Final

Harlan 48, Perry 42

Class 5A Region 1

Regional Final

Ankeny 64, Sioux City, West 34

Class 5A Region 2

Regional Final

Dubuque, Senior 67, Mason City 52

Class 5A Region 3

Regional Final

Des Moines, East 47, Waterloo, West 44

Class 5A Region 4

Regional Final

Iowa City, West 55, Iowa City, City High 42

Class 5A Region 5

Regional Final

Muscatine 60, Pleasant Valley 35

Class 5A Region 6

Regional Final

Cedar Rapids, Washington 61, Waukee 54

Class 5A Region 7

Regional Final

Southeast Polk 54, Ames 46

Class 5A Region 8

Regional Final

Dowling Catholic, West Des Moines 53, Council Bluffs, Abraham Lincoln 30