The Ottumwa Courier

September 20, 2013

Week Four Area Prep Football District and Division Schedule


Ottumwa Courier

---- — Class 4A, Division 3

No. 8 Ames (3-0) at Marshalltown (0-3)

Ankeny Centennial (2-1) at Valley, West Des Moines (1-2)

Des Moines, Hoover (1-2) at Council Bluffs, Thomas Jefferson (1-2)

No. 1 Dowling Catholic, West Des Moines (3-0) at No. 4 Urbandale (3-0)

Indianola (3-0) at Ottumwa (2-1)

Mason City (0-3) at Fort Dodge (1-2)

CLASS 3A, District 7

Keokuk (1-2, 0-1) at Fairfield (1-2, 0-1)

Mount Pleasant (0-3, 0-0) at Fort Madison (1-2, 0-1)

Washington (2-1) at Marion (2-1)

No. 9 Williamsburg (2-1, 1-0) at Centerville (2-1, 1-0)

CLASS 3A, District 8

Norwalk (3-0) at Ballard (2-1)

Oskaloosa (1-2, 1-0) at Chariton (1-2, 0-1)

No. 5 Pella (3-0, 0-0) at Knoxville (0-3, 0-1)

Winterset (2-1, 1-0) at Carlisle (0-3, 0-1)

CLASS 2A, District 6

No. 6 Albia (3-0, 1-0) at Davis County, Bloomfield (1-2, 1-0)

Clarke, Osceola (1-3) at Central Decatur, Leon (2-1)

Interstate 35, Truro (0-3, 0-1) at Bondurant-Farrar (2-1, 1-0)

PCM, Monroe (2-1, 0-0) at C-M-B, Baxter (1-2, 0-1)

CLASS 1A, District 6

No. 1 Regina, Iowa City (3-0, 1-0) at Eddyville-Blakesburg-Fremont (3-0, 1-0)

Sigourney/Keota (2-1, 0-1) at Wapello (2-1, 0-0)

West Burlington/Notre Dame (2-1) at Cardinal, Eldon (1-2)

No. 6 Wilton (3-0, 1-0) at West Branch (2-1, 0-1)

CLASS A, District 5

Highland, Riverside (2-1, 1-0) at Winfield-Mt. Union (1-2, 0-1)

Lisbon (1-2, 1-0) at Danville (2-1, 1-0)

Lone Tree (1-2, 0-1) at New London (1-2, 0-1)

WACO, Wayland (1-2, 1-0) at Van Buren, Keosauqua (1-2, 0-1)

CLASS A, District 6

Lynnville-Sully (0-4, 0-1) at No. 3 B-G-M, Brooklyn (3-0, 1-0)

North Mahaska, New Sharon (2-2, 1-0) at No. 7 Montezuma (3-0, 1-0)

Pleasantville (1-2, 0-1) at Pekin (2-1, 1-0)

Southeast Warren, Liberty Center (0-3, 0-1) at English Valleys, North English (0-3, 0-1)

CLASS 8, District 5

Melcher-Dallas (2-1, 1-1) at Moravia (0-4, 0-2)

Seymour (0-3) at Lamoni (3-1)

Tri-County, Thornburg (2-2, 2-0) at H-L-V, Victor (3-1, 2-0)

Twin Cedars, Bussey (4-0, 2-0) at Meskwaki Settlement School (0-3, 0-2)

Wayne, Corydon (2-1) at Murray (3-1)

Area District Football Statistical Leaders

Class 4A, Division 3

PASSING:

1. Brock Larsen, JR. Des Moines Hoover, 41-97, 727 yards

2. Matt Meyer, SR, Mason City, 68-134, 725 yards

3. Ryan Boyle, JR, WDM Dowling Catholic, 31-50, 440 yards

4. Isaiah Kramme, JR, Ankeny Centennial, 15-31, 363 yards

5. Dylan Diveney, SR, Marshalltown, 34-72, 298 yards

RUSHING:

1. Isaiah Cox, SO, Ottumwa, 51-474 yards

2. Marshall Clark, SR, Ankeny Centennial, 37-424 yards

3. Ryan Boyle, JR, Dowling Catholic, 48-334 yards

4. Isaiah Kramme, JR, Ankeny Centennial, 62-309 yards

5. Isaiah Hutchinson, SO, Ottumwa, 40-233 yards

RECEIVING:

1. Kalen Toliver, SR, Des Moines Hoover 15-307 yards

2. Wyatt Cooper, SO, Mason City, 8-224 yards

3. Dejorian Thedford, JR, Des Moines Hoover 11-194 yards

4. Nic Snider, JR, Des Moines Hoover 10-193 yards

5. Rico Gafford, SR, WDM Dowling Catholic, 10-190 yards

TACKLES:

1. Derek Mann, SR, Marshalltown, 38

2. Jack Higgins, SR, Ankeny Centennial, 36

3. Jordan Fiscus, JR, Ankeny Centennial, 33

4. Andy Bartel, SR, Mason City, 32

T5. David McCoy, SR, Ankeny Centennial, 27

T5. Eric Austin, SR, WDM Dowling Catholic, 27

CLASS 3A, District 7

PASSING:

1. Drake Reiter, SR, Keokuk, 65-107, 643 yards

2. Michael Starcevich, SR, Centerville, 28-56, 614 yards

3. Jacob Donohoe, SR, Williamsburg, 28-57, 436 yards

4. Cruz Fedler, SR, Fort Madison 27-46, 236 yards

5. Jordan Whitney, SR, Fairfield, 23-39, 224 yards

RUSHING:

1. Nick Jackson, JR, Fairfield, 49-307 yards

2. Cruz Fedler, SR, Fort Madison, 65-290 yards

3. Alex Coker, SR, Washington, 40-208 yards

4. Michael Starcevich, SR, Centerville 41-195 yards

5. Nick Spratt, SR, Williamsburg 22-175 yards.

RECEIVING:

1. Kolton Gonnerman, SR, Centerville, 16-343 yards

2. Kolton Marlin, SO, Keokuk, 25-304 yards

3. Aaron Schultz, SR, Williamsburg, 12-240 yards

4. Bryce Baxter, SR, Keokuk, 14-150 yards

5. Garrett Moorman, SR, Centerville, 4-140 yards

TACKLES:

1. Carson Remick, SR, Mount Pleasant, 53

2. Gabe Cowan, SR, Centerville, 40

3. Ben Votroubek, SR, Fort Madison, 31

4. Alex Meek, SR, Keokuk 29

T5. Aaron Schultz, SR, Williamsburg, 28

T5. Brandon Gingerich, SR, Williamsburg, 28

CLASS 3A, District 8

PASSING:

1. Brady Brandsfield, FR, Norwalk, 33-54, 453 yards

2. Jared McClung, JR, Knoxville, 25-58, 412 yards

3. Jacob Larson, JR, Winterset, 27-43, 332 yards

4. Quin Strom, JR, Chariton, 13-22, 251 yards

5. Christian Bengtson, SR, Chariton, 22-38, 247 yards

RUSHING:

1. Andrew Langrebe, SR, Oskaloosa 74-623 yards

2. Alex Forgy, SR, Winterset, 53-332 yards

3. Noah Clayberg, SO, Pella, 42-276 yards

4. Nathan Henry, SO, Pella, 43-257 yards

5. Cory Harding, JR, Norwalk, 50-227 yards

RECEIVING:

1. T.J. Hockenson, SO, Chariton, 18-362 yards

2. Noah Smith, JR, Carlisle, 9-237 yards

3. Neil Hanson, SR, Norwalk, 20-228 yards

4. Bryce Bortscheller, SR, Pella, 10-223 yards

5. Ross Shelford, SR, Knoxville, 10-193 yards

TACKLES:

1. Spencer Endecott, SR, Carlisle, 51

2. Mason Wisse, SR, Oskaloosa, 40

3. Tyrell Erb, JR, Carlisle, 36

T4. Tyler Nance, SR, Chariton, 34

T4. Jac Agan, JR, Knoxville, 34

CLASS 2A, District 6

PASSING:

1. Zach Samson, SR, CMB, 35-58, 628 yards

2. Drake Fuller, SR, Bondurant-Farrar, 28-58, 413 yards

3. Brett Leshen, SR, Albia, 11-24, 269 yards

4. Briar Vogel, SR, Interstate 35, 21-57, 261 yards

5. Dalton Sweeney, SR, Clarke, 18-55, 250 yards

RUSHING:

1. Grant Petersen, JR, Bondurant-Farrar, 65-465 yards

2. Drake Fuller, SR, Bondurant-Farrar, 39-311 yards

3. Alex Middleton, SR, Interstate 35, 61-301 yards

4. Spencer Bassett, SR, Davis County, 54-284 yards

5. Blake McWilliams, SR, PCM, 56-268 yards

RECEIVING:

1. Bryce Kemp, JR, CMB, 10-303 yards

2. Zach Huffaker, SR, CMB, 10-162 yards

3. Zach Goering, JR, Interstate 35, 9-140 yards

4. Zach Hugen, SR, Albia, 5-125 yards

5. Austin Moorman, SR, CMB, 9-120 yards

TACKLES:

1. Gordon Witt, JR, Clarke, 42

2. Clayton Weltha, JR, CMB, 28

3. Nick Littell, JR, CMB, 26

4. Bryce Leshen, SO, Albia, 25

T5. Cole Schlenker, SO, Bondurant-Farrar, 24

T5. Dalton Sweeney, SR, Clarke, 24

T5. Isaac Hougland, SR, Davis County, 24

CLASS 1A, District 6

PASSING:

1. Tyler Hetzler, SR, Wilton, 39-57, 641 yards

2. Alex Rollinger, SR, Wapello, 41-67, 617 yards

3. Lucas Lamont, JR, West Branch, 36-62, 557 yards

4. Drew Cook, JR, Iowa City Regina, 31-52, 386 yards

5. Luke Lyle, SR, Sigourney-Keota, 15-25, 193 yards

RUSHING:

1. Riley Dixon, SR, Iowa City Regina, 41-422 yards

2. Tyler Albert, JR, Cardinal, 57-354 yards

3. Cory Archer, SR, EBF, 31-304 yards

4. Koy Snider, SR, Wilton, 30-286 yards

5. Michael Gould, SR, West Branch 60-271 yards

RECEIVING:

1. Jorge Osornio, JR, Wapello 20-300 yards

2. Kaleb Schmidt, SR, Wilton 13-250 yards

3. Koy Snider, SR, Wilton, 11-189 yards

4. Tyler Donovan, SR, West Branch, 9-168 yards

5. Mason Hays, JR, West Branch, 10-149 yards

TACKLES:

1. Chance Wursta, SR, EBF, 45

2. Logan Mays, JR, Wilton, 44

3. Nathan Yeager, JR, Cardinal, 42

4. Chandler Cocklin, JR, Wapello 38

5. Zach Keppy, JR, Wilton, 35

CLASS A, District 5

PASSING:

1. Kody Wood, SR, Highland, 36-62, 387 yards

2. Max Fricke, SR, Winfield-Mount Union, 17-42, 298 yards

3. Logan Rickard, SR, 16-32, 281 yards

4. Tristan Kadel, JR, New London, 10-26, 167 yards

5. Garrett Saunders, JR, Van Buren, 15-47, 162 yards

RUSHING:

1. Grant Samples, SO, Danville, 48-357 yards

2. Jared Hudson, SO, Lone Tree, 78-313 yards

3. Tucker Janecek, JR, WACO, 39-296 yards

4. Tyler Svatosch, SR, Lisbon, 31-294 yards

5. Kody Wood, SR, Highland, 36-282 yards

RECEIVING:

1. Jack Edwards, SR, Winfield-Mount Union, 8-172 yards

2. Jacob Wilson, SR, Highland, 17-158 yards

3. Jesse Hootman, SR, Highland, 9-143 yards

4. Brandon Plecker, JR, Van Buren 9-104 yards

T5. Connor Hoelzen, JR, Danville, 4-86 yards

T5. Ryan Light, JR, Lisbon 5-86 yards

TACKLES:

1. Matayo Christainer, SR, New London, 40

T2. Grant Samples, SO, Danville, 27

T2. Alex Yedlik, JR, Lone Tree, 27

T2. Kyle Oliver, SR, New London, 27

5. Isaac Black, SR, WACO, 26

CLASS A, District 6

PASSING:

1. Bryan Kriegel, SR, BGM, 12-14, 339 yards

2. Hagen Fouch, JR, Pleasantville, 20-56, 312 yards

3. Brandon Dunsbergen, SR, Lynnsville-Sully, 34-65, 270 yards

4. Justin Richards, SR, North Mahaska 22-63, 231 yards

5. Dillon Wilhelm, SR, Montezuma, 11-17, 154 yards

RUSHING:

1. Karrson Stodghill, JR, North Mahaska, 80-463 yards

2. Jack Kline, SR, BGM, 22-452 yards

3. Mitch Stevens, JR, Montezuma 33-409 yards

4. Brennen Grimm, JR, English Valleys, 103-391 yards

5. Kyle Gritsch, SR, BGM, 18-317 yards

RECEIVING:

1. T.J. Cunningham, SR, Lynnville-Sully, 17-152 yards

2. Darin Hofer, SR, Lynnville-Sully, 8-145 yards

3. Patrick Sheehey, SR, Pleasantville, 7-140 yards

4. Zac Freese, SR, BGM, 3-138 yards

5. Jack Kline, SR, BGM, 4-136 yards

TACKLES:

1. Brock Pollpeter, SR, North Mahaska, 52

2. Taylor Legvold, SR, North Mahaska, 38

3. A.J. Hibler, JR, North Mahaska, 37

T4. Colton Miller, JR, English Valleys, 34

T4. Cody Seaton, JR, English Valleys, 34

T4. Sam Schauer, JR, English Valleys, 34

T4. Bryan Gregson, SR, Montezuma, 34

CLASS 8, District 5

PASSING:

1. Brent Parker, SR, Twin Cedars, 52-80, 1,165 yards

2. Tyus Grant, SR, Meskwaki Settlement, 26-52, 435 yards

3. Nick Watts, SR, Tri-County, 27-60, 427 yards

4. Dalton Kriegel, SO, HLV, 23-40, 396 yards

5. Alex Mitchell, JR, Melcher-Dallas, 16-39, 218 yards

RUSHING:

1. Clayton Kiefer, JR, Wayne 56-406 yards

2. Jacob Hoch, JR, Melcher-Dallas 34-295 yards

3. Gunner Miller, JR, Moravia 53-264 yards

4. Brent Parker, SR, Twin Cedars 26-226 yards

5. Dakota Stults, SR, HLV, 27-205 yards

RECEIVING:

1. Coy Moore, SR, Twin Cedars, 11-358 yards

2. Garrett Pettyjohn, SR, Twin Cedars 15-328 yards

3. Otis Roby, JR, Twin Cedars 12-310 yards

4. Trenton Steinke, SR, Tri-County 14-292 yards

5. Adonis Lasley, FR, Meskwaki Settlement, 11-237 yards.

TACKLES:

1. Hunter Embray, SR, Twin Cedars, 62

2. Scott Close, JR, Moravia, 50

3. Corey Harrell, SR, Twin Cedars, 49

4. Chris Selix, SR, Twin Cedars, 48

5. Drew Carlson, SR, Twin Cedars, 44