The Ottumwa Courier

Sports

October 25, 2013

Area Cross Country Results

Class 1A State Qualifying Meet

At Wildwood Park, Ottumwa

10-24-13

BOYS

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. Wapello 57, 2. Highland 71, 3. Pekin 104, 4. BCLUW 124, 5. Wilton 138, 6. Winfield-Mount Union 172, 7. Van Buren 176, 8. Lynnville-Sully 208, 9. BGM 250, 10. Sigourney 290, 11. Pleasantville 342, 12. Harmony 345, 13. IMS 358, 14. Southeast Warren 383, 15. Colfax-Mingo 386, 16. Montezuma 387, 17. Wayne 412.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 1. Evan Mahler (Highland) 16:10, 2. Cole Silver (BCLUW) 16:16, 3. Josh Royal (Wapello) 16:18, 4. Austin Fariss (Pekin) 16:23, 5. Keiffer Sexton (H) 16:25, 6. Adam McNamara (Wilton) 16:26, 7. Colin Poe (Wa.) 16:32, 8. Derek Culter (BCLUW) 16:38, 9. Kirby Shetler (IMS) 16:43, 10. Canyon Kuhlmann (Lynnville-Sully) 16:47.

Cardinal Runners — 135. Tommy Prickett 24:46.

Fairfield Maharishi Runners — 58. Jordan Town 18:44, 76. Lalith Pullapantula 19:17.

North Mahaska Runners — 66. Jac Munson 18:57, 81. Shaun Clark 19:33, 103. Chris Kubli 20:36.

Pekin Runners — 4. Fariss 16:23, 21. Malcolm Myers 17:34, 24. Clayton Essary 17:36, 29. Ryan Millikin 17:42, 35. Christian Little 17:53, 42. Avery Bennett 18:03, 77. Nate Keilkopf 19:20.

Sigourney Runners — 20. Tyler Crawford 17:32, 37. Nathan Fritz 17:55, 67. Will Flanegin 19:02, 100. Adam DeRegnier 20:17, 110. Jake Van Ee 21:06, 111. Zach Kracht 21:11, 121. Drayce Webster 21:36.

Twin Cedars Runners — 114. Hunter Frost 21:21, 128. Colton Spaur 22:40, 132. Andrew Stanhope 24:35, 134. Hunter Carlson 24:41.

Van Buren Runners — 17. Dalton Haynes 17:21, 30. Tyler Runyon 17:43, 44. Thomas Fitzsimmons 18:14, 49. Drew Nolting 18:22, 53. Josh Wenke 18:33, 61. Seth Dickinson 18:46, 64. Nolan Lydolph 18:51.

GIRLS

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. Pekin 36, 2. Lynnville-Sully 73, 3. Durant 118, 4. Colfax-Mingo 151, 5. BCLUW 157, 6. Wilton 162, 7. Wapello 173, 8. North Mahaska 187, 9. Lone Tree 213, 10. Van Buren 275, 11. IMS 278, 12. Wayne 300, 13. Pleasantville 309, 14. BGM 329.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 1. Gwynne Wright (Pekin) 14:58, 2. Shea Dahlstrom (P) 15:12, 3. Taylor Lock (P) 15:17, 4. Dakota Hostetter (Colfax-Mingo) 15:21, 5. Megan Goemaat (North Mahaska) 15:22, 6. Tara Vos (Lynnville-Sully) 15:22, 7. Alexa VanderLeest (LS) 15:28, 8. Caitlin Brisbey (Wilton) 15:36, 9. Allison Sporkman (Holy Trinity) 15:39, 10. Cheyanne Heinrich (Durant) 15:43.

Cardinal Runners — 65. Lexi Engle 18:57, 102. Lindsey Davis 20:42, 106. Allison Metcalf 20:57, 121. Ryley McElderry 24:22.

Fairfield Maharishi Runners — 89. Samantha Bell 19:57

Moravia Runners — 124. Emily Warren 27:59.

North Mahaska Runners — 5. Goemaat 15:22, 24. Tressa Watts 16:43, 34. Caitlin Sampson 17:22, 46. Andrea Loving 18:09, 119. Shelby McGriff 23:51, 120. Kimmie Renaud 24:12, 122. Hailey Castenada 25:19.

Pekin Runners — 1. G. Wright 14:58, 2. Dahlstrom 15:12, 3. T. Lock 15:17, 14. Sloan Reighard 16:05, 19. Samantha Wright 16:24, 26. Payton Lock 16:48, 31. Taylor Winn 17:12.

Sigourney Runners — 94. Madeline Berg 20:19, 101. Meredith Wheeldon 20:38, 115. Megan Montgomery 22:22, 118. Sierra Green 23:50.

Twin Cedars Runners — 47. Brittney Roby 18:11, 75, Rachel Surbaugh 19:08, 81. Kelli Spaur 19:33, 95. Kaylee Bruns 20:20.

Van Buren Runners — 32. Unity Daugherty 17:16, 42. Sydney Atwood 17:50, 70. Kadie Meek 19:03, 84. Jessie Cassens 19:42, 110. Abby Rider 21:35, 112. Caitlyn Millard 21:52.

Text Only
Sports
  • Little League Baseball and Softball Tournaments 9/10-Year-Old Iowa State Little League Baseball Tournament (At Boone National Little League Fields) Standings W L Runs Allowed Grandview 2 0 7 Urbandale 2 0 11 Davenport Northwest 1 0 7 Ottumwa Mi

    July 22, 2014

  • State Softball Tournament Monday Class 4A Quarterfinals No. 4 Carlisle 7, No. 13 Oskaloosa 2 Tuesday Class 2A Quarterfinals No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (24-5) vs. No. 15 Alburnett (26-12), 3:30 p.m. (96.7 FM KIIC, 104.9 FM KBOE)

    July 22, 2014

  • Area Prep Baseball Scores Saturday Class 2A, District 13 Finals Albia 6, Davis County 0 Class 1A, District 10 Finals Burlington-Notre Dame 7, No. 3 Van Buren 6 Class 1A, District 11 Finals North Mahaska 5, Pekin 0 Class 1A, District 12 Finals No. 1 Twin Cedars 2, Pleasantvill

    July 22, 2014

  • 2014 Iowa High School State Softball Tournament Monday, July 21 Class 3A Quarterfinals No. 2 East Marshall 4, Mid-Prairie 3 No. 9 Bondurant-Farrar 9, No. 13 West Burlington/Notre Dame 4 No. 3 Clarke 13, Spirit Lake 0 (3) Greene County 2, No. 6 Center Point-Urbana 0 Class 4A Quarterfinals No. 1 Dal

    July 21, 2014

  • Fifth-ranked Trojans walk off with district title FAIRFIELD — Kooper Dahlstrom’s sharp ground ball to short got past the Oskaloosa defense, allowing Mason Ellis to score his third run of the night as the fifth-ranked Fairfield baseball team survived a wild Class 3A, District 11 final on Monday, 5-4,

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Oskaloosa softball photo Carlisle spoils Osky's state softball debut FORT DODGE – Gabby Schnathorst threw a six-hitter in the pitching circle and Shyanne DuBois drove in three runs as fourth-ranked Carlisle, the Class 4A State Softball runner-up last year, spoiled the state tournament debut for the 13th-ranked Oskaloo

    July 21, 2014 1 Photo

  • Ottumwa Midwest beats Mahaska Co. at Little League State Tourney BOONE — The Ottumwa Midwest Allstars and Mahaska County American little league baseball teams exchanged the lead five times on Sunday, but Ottumwa ended up on top with a 7-6 win in six innings at the 9-10 Year-Old Little League State Baseball Tournam

    July 21, 2014

  • Grandview, Johnston jump to 2-0 start CENTERVILLE — Grandview and Johnston American are the only teams left undefeated after two days of the Iowa Little League State Baseball Tournament are in the books. Johnston American began the tournament with a 5-4 win over Appanoose County and beat

    July 21, 2014

  • Monroe County Little League softball gets first regional win INDIANAPOLIS, INDIANA — Three first-inning runs helped the Monroe County Softball Little League team earn its first victory in Central Region play on Monday as the southern Iowa squad won 5-3 over Nebraska's Keystone Little League at Ferguson Field o

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Ashlyn Thompson mug Bulldogs named to all-district team

    OTTUMWA — A plethora of softball players in the area were named to Iowa Girls Coaches Association's All-District teams. Ashlyn Thompson and Kassidi Henderson were both named to the Class 5A West All-District team. Thompson had an exemplary season sta

    July 21, 2014 2 Photos

Sports photo reprints


Obituaries

Facebook