The Ottumwa Courier

Sports

October 25, 2013

Area Cross Country Results

(Continued)

Class 2A State Qualifying Meet at Panora

10-24-13

BOYS

(*-sixth tiebreaker runner)

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. North Polk 42, *2. Albia 66, 3. Shenandoah 66, 4. Panorama 86, 5. Red Oak 124, 6. Pella Christian 220, 7. Woodward Academy 233, 8. Greene County 261, 9. Clarinda 277, 10. West Central Valley 290, *11. Clarke 302, 12. Missouri Valley 302, 13. Central Decatur 305, 14. Interstate 35 352, 15. PCM 372.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 1. Colton Dorpinghaus (Albia) 16:56, 2. Peter Smith (North Polk) 16:58, 3. Riley Sansburg (NP) 17:11, 4. Reed Smith (NP) 17:45, 5. Mason Cox (A) 17:50, 6. Christian Berglund (NP) 17:52, 7. Josh Sundburg (Red Oak) 17:53, 8. Nate Hoyt (Shenandoah) 17:57, 9. Logan Lerett (RO) 18:03, 10. Hunter Simmons (Panorama) 18:04.

Albia Runners — 1. Dorpinghaus 16:56, 5. Cox 17:50, 16. Tyler Pasut 18:27, 20. Aaron Ambrose 18:38, 24. Tyler Beary 18:59, 34. Cole Kurimski 19:21, 35. Caleb Boley 19:24.

GIRLS

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. Panorama 63, 2. Greene County 84, 3. North Polk 89, 4. West Central Valley 116, 5. Missouri Valley 132, 6. Albia 156, 7. Red Oak 175, 8. Interstate 35 177, 9. Clarinda 200, 10. Pella Christian 228, 11. Central Decatur 288, 12. Clarke 307.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 4. Michelle Manser (Albia) 16:30,

Albia Runners — 4. Manser 16:30, 7. Jordan Wenke 16:45, 42. Suzy Strasko 19:00, 51. Liz Kent 19:44, 52. Liz DeTar 19:51, 57. Micaeleah Stewart 20:22, 65. Emma Dinneen 21:00.

Class 3A State Qualifying Meet at Pella

10-24-13

BOYS

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. Pella 46, 2. Grinnell 62, 3. Williamsburg 97, 4. Oskaloosa 103, 5. Fort Madison 130, 6. Knoxville 146, 7. Carlisle 180, 8. Nevada 201, 9. Bondurant-Farrar 247, 10. Fairfield 308, 11. Chariton 354, 12. Centerville 357, 13. Keokuk 387.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 1. Skylar DeJong (Oskaloosa) 16:24, 2. Spencer DeJong (Osky) 16:32, 3. Mason Doty (Grinnell) 16:39, 4. Ben Warner (Pella) 17:00, 5. Cullen Turner (Williamsburg) 17:02, 6. Nick Guzman (Fort Madison) 17:06, 7. Isaac McFee (G) 17:07, 8. Sawyer Burton (P) 17:11, 9. Adam Sievers (P) 17:15, 10. Nick Swiff (Bondurant-Farrar) 17:20.

Centerville Runners — 44. Nick McCann 18:38, 69. Matt Wells 20:45, 78. Joe Zintz 21:05, 80. Branden Lachtenberg 21:31, 86. Grant Kelly 21:55, 87. Devon Glosser 21:56, 89. C.J. Sheets 22:26.

Chariton Runners — 61. Max Covington 19:44, 71. Trevor Steinhausen 20:48, 72. Noah Thatcher 20:48, 74. Sam Adams 20:50, 76. Aaron McDonough 21:01, 77. Jonah Thatcher 21:04, 84. Austin Cline 21:46.

Fairfield Runners — 36. Nathan Haerr 18:16, 64. Benjamin Boender 19:56, 66. Jordan Van Dijk 20:03, 68. Elijah Parr 20:21, 75. Mitchell Burnstedt 20:51, 81. Wyatt Stark 21:38, 82. Mitchell Taglauer 21:40.

Oskaloosa Runners — 1. Sk. DeJong 16:24, 2. Sp. DeJong 16:32, 23. Jared Boggess 17:52, 34. Kamron VanHutzen 18:10, 43. Colton Berg 18:31, 47. Caleb Fisher 18:46, 55. David Anderson 19:11.

GIRLS

Team scoring (Top three qualify for state) — 1. Pella 56, 2. Williamsburg 57, 3. Grinnell 78, 4. Oskaloosa 102, 5. Fairfield 152, 6. Fort Madison 153, 7. Nevada 130, 8. Bondurant-Farrar 225, 9. Carlisle 237, 10. Centerville 270, 11. Knoxville 287, 12. Chariton 356.

State Qualifying Individuals (Top Ten) — 1. Tess Roonda (Pella) 15:06, 2. Sienna DeJong (Oskaloosa) 15:19, 3. Payton Phelps (P) 15:42, 4. Sara Frishmeyer (Grinnell) 15:48, 5. Christa Foilette (G) 15:53, 6. Taylor Ferrell (Fairfield) 15:58, 7. Kaylee Alvarez (Fort Madison) 16:03, 8. Shannon Mullnix (Williamsburg) 16:12, 9. Carly Schlabaugh (Wburg) 16:13, 10. Caitlin Dewall (Nevada) 16:16.

Centerville Runners — 23. Cassidy Schacher 16:52, 61. Melissa Chapman 18:56, 67. Kirsten Brauman 19:29, 71. Hanna Sheston 19:51, 75. Sydney Dommer 20:44, 76. Katie Sharp 20:49.

Chariton Runners — 48. Bailey Witt 18:03, 62. Madison Showers 19:04, 64. Allison Summerfield 19:16, 73. Maria Blong 20:25, 74. Abigail Lara 20:33, 78. Victoria Zinchenko 21:16, 80. Kya Wheeler 21:17, 82. Ashley Betty 21:31.

Fairfield Runners — 6. T. Ferrell 15:58, 21. Ashlyn Elmore 16:49, 38. Maggie Ferrel 17:31, 41. Tracy Andermann 17:45, 46. Kylie Kurtz 18:00, 51. Chloe Spaila 18:09, 56. Abby Melcher 18:36

Oskaloosa Runners — 2. DeJong 15:19, 16. Tori Palmer 16:36, 17. Lesley Roquet 16:39, 33. Melissa Moorman 17:12, 34. Bailey Blythe 17:14, 39. Kelsey Roquet 17:37, 43. Riley Berg 17:48

Text Only
Sports
  • Little League Baseball and Softball Tournaments 9/10-Year-Old Iowa State Little League Baseball Tournament (At Boone National Little League Fields) Standings W L Runs Allowed Grandview 2 0 7 Urbandale 2 0 11 Davenport Northwest 1 0 7 Ottumwa Mi

    July 22, 2014

  • State Softball Tournament Monday Class 4A Quarterfinals No. 4 Carlisle 7, No. 13 Oskaloosa 2 Tuesday Class 2A Quarterfinals No. 5 Eddyville-Blakesburg-Fremont (24-5) vs. No. 15 Alburnett (26-12), 3:30 p.m. (96.7 FM KIIC, 104.9 FM KBOE)

    July 22, 2014

  • Area Prep Baseball Scores Saturday Class 2A, District 13 Finals Albia 6, Davis County 0 Class 1A, District 10 Finals Burlington-Notre Dame 7, No. 3 Van Buren 6 Class 1A, District 11 Finals North Mahaska 5, Pekin 0 Class 1A, District 12 Finals No. 1 Twin Cedars 2, Pleasantvill

    July 22, 2014

  • 2014 Iowa High School State Softball Tournament Monday, July 21 Class 3A Quarterfinals No. 2 East Marshall 4, Mid-Prairie 3 No. 9 Bondurant-Farrar 9, No. 13 West Burlington/Notre Dame 4 No. 3 Clarke 13, Spirit Lake 0 (3) Greene County 2, No. 6 Center Point-Urbana 0 Class 4A Quarterfinals No. 1 Dal

    July 21, 2014

  • Fifth-ranked Trojans walk off with district title FAIRFIELD — Kooper Dahlstrom’s sharp ground ball to short got past the Oskaloosa defense, allowing Mason Ellis to score his third run of the night as the fifth-ranked Fairfield baseball team survived a wild Class 3A, District 11 final on Monday, 5-4,

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Oskaloosa softball photo Carlisle spoils Osky's state softball debut FORT DODGE – Gabby Schnathorst threw a six-hitter in the pitching circle and Shyanne DuBois drove in three runs as fourth-ranked Carlisle, the Class 4A State Softball runner-up last year, spoiled the state tournament debut for the 13th-ranked Oskaloo

    July 21, 2014 1 Photo

  • Ottumwa Midwest beats Mahaska Co. at Little League State Tourney BOONE — The Ottumwa Midwest Allstars and Mahaska County American little league baseball teams exchanged the lead five times on Sunday, but Ottumwa ended up on top with a 7-6 win in six innings at the 9-10 Year-Old Little League State Baseball Tournam

    July 21, 2014

  • Grandview, Johnston jump to 2-0 start CENTERVILLE — Grandview and Johnston American are the only teams left undefeated after two days of the Iowa Little League State Baseball Tournament are in the books. Johnston American began the tournament with a 5-4 win over Appanoose County and beat

    July 21, 2014

  • Monroe County Little League softball gets first regional win INDIANAPOLIS, INDIANA — Three first-inning runs helped the Monroe County Softball Little League team earn its first victory in Central Region play on Monday as the southern Iowa squad won 5-3 over Nebraska's Keystone Little League at Ferguson Field o

    July 21, 2014

  • 0722 OTT Sports Ashlyn Thompson mug Bulldogs named to all-district team

    OTTUMWA — A plethora of softball players in the area were named to Iowa Girls Coaches Association's All-District teams. Ashlyn Thompson and Kassidi Henderson were both named to the Class 5A West All-District team. Thompson had an exemplary season sta

    July 21, 2014 2 Photos

Sports photo reprints


Obituaries

Facebook