The Ottumwa Courier

February 13, 2013

AREA STATE WRESTLING QUALIFIERS, OPENING MATCHES

2013 AREA STATE WRESTLING QUALIFIERS

Courier sports staff
Ottumwa Courier

OTTUMWA — Class 3A

Oskaloosa

 120 — Nate Caves, JR, 34-8.

 160 — Cody Jones, SO, 27-12.

 170 — Andrew Landgrebe, JR, 23-3.

 195 — Dane Jones, SR, 27-3.

Ottumwa

 138 — Karsten Van Velsor, SR, 41-6.

 HWT — Kevin Childs, SR, 29-14.



Class 2A

Albia

120 – Shadow Leshen, JR, 48-1.

126 – Bryce Leshen, FR, 42-3.

145 – Dalton Folkerts, JR, 17-2.

152 – Griffin Osing, JR, 47-1.

160 – Brett Leshen, JR, 49-1.

HWT – Zach Davis, SR, 29-12.

Centerville

126 – Tanner Cowan, SR, 5-2.

132 – Bradley Irwin, SO, 36-8.

195 – Riley Denny, SR, 40-7.

Chariton

132 – Tanner Poush, JR, 32-13.

138 – Tyler Nance, JR, 38-11.

182 – Carter Isley, FR, 35-2.

Davis County

113 – Kody Smith, JR, 23-11.

Fairfield

170 — Seth Davisson, SR, 35-5.

220 — Jacob Minert, SR, 32-8.



Class 1A

Cardinal

113 — Ryan Cale, JR, 34-8.

182 — Dustin Miller, SR, 14-4.

Eddyville-Blakesburg

120 — Jeren Glosser, SO, 40-3.

126 — Cody Brown, SO, 19-15.

132 — Blake Marolf, SO, 39-1.

138 — Jason Crosby, SR, 44-3.

145 — Tucker Black, JR, 41-4.

182 — Dillon Pigsley, JR, 38-3.

220 — Chance Wursta, JR, 37-10.

Moravia

106 — Briar Cochran, FR, 35-6.

HWT — Dylan Conley, SR, 37-8.

Pekin

152 — Austyn Vogel, SR, 30-8.

Sigourney-Keota

145 — Josh Yoder, SR, 34-4.

170 — Cole Streigle, SO, 28-7.

HWT — Tucker Fowler, JR, 20-11.

Tri-County/Montezuma

160 — Tyler Foubert, JR, 44-3.

Van Buren

126 — Jacob Heisel, JR, 22-14.



THURSDAY’S FIRST ROUND MATCHES, AREA STATE WRESTLING QUALIFIERS

State Wrestling Meet

At Wells Fargo Arena, Des Moines

Class 1A

(First Round and First Round Consolation, 9 a.m.)

Eddyville-Blakesburg

120 — Jeren Glosser, SO, 40-3 vs. Jake Miller, Emmetsburg, SO, 23-10.

126 — Cody Brown, SO, 19-15 vs. Sawyer Amling, Edgewood-Colesburg, SO, 22-0.

132 — Blake Marolf, SO, 39-1 vs. Reed Lette, Belmond-Klemme, SR, 29-17.

138 — Jason Crosby, SR, 44-3 vs. Tanner Potter, Griswold, SR, 43-5.

145 — Tucker Black, JR, 41-4 vs. Jake Mize, Woodbury Central, SR, 50-4.

182 — Dillon Pigsley, JR, 38-3 vs. Taylor Michael, North Linn, SR, 36-5.

220 — Chance Wursta, JR, 37-10 vs. Mark Hall, Southwest Iowa, SR, 42-3.

Sigourney-Keota

145 — Josh Yoder, SR, 34-4 vs. Evan Hansen, Exira/Elk Horn-Kimbellton, SO, 43-1.

170 — Cole Streigle, SO, 28-7 vs. Nick Schany, Emmetsburg, SR, 29-6.

HWT — Tucker Fowler, JR, 20-11 vs. Landan Paulsen, Woodbury Central, SO, 48-0.

Cardinal

113 — Ryan Cale, JR, 34-8 vs. Grant Barron, Don Bosco, JR, 27-14.

182 — Dustin Miller, SR, 14-4 vs. Ryan Leonard, Midland, SR, 44-3.

Moravia

106 — Briar Cochran, FR, 35-6 vs. Sheldon Ealy, English Valleys, SO, 26-4.

HWT — Dylan Conley, SR, 37-8 vs. Cole Jensen, Maple Valley-Anthon Oto, FR, 31-14.

Pekin

152 — Austyn Vogel, SR, 30-8 vs. Kaleb Schmidt, Wilton, JR, 28-14.

Tri-County/Montezuma

160 — Tyler Foubert, JR, 44-3 vs. Jack Hogan, Don Bosco, JR, 39-4.

Van Buren

126 — Jacob Heisel, JR, 22-14 vs. Jacob Koch, Alburnett, JR, 34-13.



Class 3A

(First Round and First Round Consolation, 2 p.m.)

Ottumwa

 138 — Karsten Van Velsor, SR, 41-6 vs. Jason Wallace, Council Bluffs Thomas Jefferson, SO, 38-7.

 HWT — Kevin Childs, SR, 29-14 vs. Cegan Long, North Scott, SR, 39-4.

Oskaloosa

 120 — Nate Caves, JR, 34-8 vs. Kole Evans, Fort Dodge, JR, 24-18.

 160 — Cody Jones, SO, 27-12 vs. Morgan Hall, Epworth Western Dubuque, SR, 31-10.

 170 — Andrew Landgrebe, JR, 23-3 vs. Joe Teague, Algona, SO, 28-7.

 195 — Dane Jones, SR, 27-3 vs. Casey Becker, Cedar Rapids Prairie, SR 35-11.



Class 2A

(First Round and First Round Consolation, 7 p.m.)

Albia

120 – Shadow Leshen, JR, 48-1 vs. Dylan Beaver, Benton, SO, 24-7.

126 – Bryce Leshen, FR, 42-3 vs. Caleb Studebaker, Independence, SR, 41-3.

145 – Dalton Folkerts, JR, 17-2 vs. Landon Schuessler, North Polk, JR, 27-12.

152 – Griffin Osing, JR, 47-1 vs. Nick Georgean, Davenport Assumption, SR, 32-0.

160 – Brett Leshen, JR, 49-1 vs. Colin Baker, Osage, SR, 33-7.

HWT – Zach Davis, SR, 29-12 vs. Ben Burnett, Carlisle, SR, 31-6.

Centerville

126 – Tanner Cowan, SR, 5-2 vs. Adam Benzing, Waukon, SO, 25-14.

132 – Bradley Irwin, SO, 36-8 vs. Jordan Challen, Greene County, SO, 37-9.

195 – Riley Denny, SR, 40-7 vs. Cale Stork, Harlan, JR, 41-5.

Chariton

132 – Tanner Poush, JR, 32-13 vs. Colton McCrystal, Sergeant Bluff-Luton, SR, 46-0.

138 – Tyler Nance, JR, 38-11 vs. Zach Skopec, Spirit Lake, JR, 45-2.

182 – Carter Isley, FR, 35-2 vs. Ries Bohr, Dubuque Walhert, JR, 26-17.

Fairfield

170 — Seth Davisson, SR, 35-5 vs. Schylar Knoll, Perry, JR, 35-9.

220 — Jacob Minert, SR, 32-8 vs. Aaron Beaman, Greene County, SR, 37-7.

Davis County

113 – Kody Smith, JR, 23-11 vs. Johnny Etherington, Charles City, SO, 33-4.