The Ottumwa Courier

February 22, 2013

Friday’s Area and Iowa Boys District Basketball Results

Courier sports staff
Ottumwa Courier

OTTUMWA — AREA RESULTS

Class 1A, District 9

Danville 88, Pekin 58

Class 1A, District 10

Sigourney 64, Moulton-Udell 46

Class 3A, District 12

Centerville 52, Chariton 44



IOWA RESULTS

1A District 3 Substate 2

Championship

Bishop Garrigan 59, North Iowa, Buffalo Center 45

1A District 4 Substate 2

Championship

Wapsie Valley, Fairbank 73, Postville 60

1A District 5 Substate 3

Championship

Dunkerton 35, North Linn, Troy Mills 33

1A District 6 Substate 3

Championship

Lone Tree 57, Preston 46

1A District 7 Substate 4

Championship

Iowa Mennonite, Kalona 58, Lynnville-Sully 53

1A District 8 Substate 4

Championship

North Tama, Traer 50, Gladbrook-Reinbeck 38

1A District 9 Substate 5

Championship

Danville 88, Pekin 58

1A District 10 Substate 5

Championship

Sigourney 64, Moulton-Udell 46

1A District 11 Substate 6

Championship

Guthrie Center 46, Ankeny Christian Academy 41

1A District 12 Substate 6

Championship

Murray 70, Mount Ayr 61

1A District 13 Substate 7

Championship

Villisca 51, Sidney 44

1A District 14 Substate 7

Championship

Riverside, Oakland 46, Underwood 43

1A District 15 Substate 8

Championship

Lawton-Bronson 55, Woodbury Central, Moville 34

1A District 16 Substate 8

Championship

St. Mary’s, Storm Lake 65, Newell-Fonda 53

3A District 1 Substate 1

Championship

Bishop Heelan Catholic, Sioux City 58, LeMars 53

3A District 2 Substate 1

Championship

MOC-Floyd Valley 63, Storm Lake 52

3A District 3 Substate 2

Championship

Clear Lake 68, Humboldt 52

3A District 4 Substate 2

Championship

Waverly-Shell Rock 60, Iowa Falls-Alden 39

3A District 6 Substate 3

Championship

Vinton-Shellsburg 56, Union Community, LaPorte City 45

3A District 7 Substate 4

Championship

Marion 55, Anamosa 50

3A District 8 Substate 4

Championship

Assumption, Davenport 67, Wahlert, Dubuque 57

3A District 9 Substate 5

Championship

Mount Pleasant 47, Williamsburg 26

3A District 10 Substate 5

Championship

Solon 49, Keokuk 30

3A District 11 Substate 6

Championship

Grinnell 58, Pella 44

3A District 12 Substate 6

Championship

Centerville 52, Chariton 44

3A District 13 Substate 7

Championship

Norwalk 46, Ballard 45

3A District 14 Substate 7

Championship

Dallas Center-Grimes 60, Nevada 44

3A District 15 Substate 8

Championship

Atlantic 68, Creston 48

3A District 16 Substate 8

Championship

Harlan 51, Carroll 43

4A Substate 2

Semifinal

Des Moines, Roosevelt 52, Johnston 41

Valley, West Des Moines 75, Ames 57

4A Substate 3

Semifinal

Cedar Falls 59, Waterloo, East 43

Epworth, Western Dubuque 63, Cedar Rapids, Washington 52

4A Substate 4

Semifinal

Dubuque, Senior 55, Cedar Rapids Xavier 39

Pleasant Valley 54, Linn-Mar, Marion 40

4A Substate 5

Semifinal

Bettendorf 63, Davenport, West 26

North Scott, Eldridge 64, Davenport, Central 41

4A Substate 6

Semifinal

Cedar Rapids, Jefferson 59, Burlington 37

Iowa City, West 74, Prairie, Cedar Rapids 30

4A Substate 7

Semifinal

Ankeny 64, Des Moines, North 51

Dowling Catholic, West Des Moines 51, Des Moines, Lincoln 32

4A Substate 8

Semifinal

Des Moines, Hoover 60, Indianola 34

Urbandale 54, Southeast Polk 51

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

4A Substate 1

Semifinal

Lewis Central vs. Sioux City, East, ppd.

Sioux City, West vs. Sioux City, North, ppd.