ELDON — The Pekin and Twin Cedars girls track teams each won their respected divisions at the Comette Relays in Eldon on Thursday night.

Allison Shipley of Pekin was first in the 100 meter hurdles 15.66. Annie Jones was second in the 200 meter dash in 30.00.

Sarah Yeager of Cardinal won the 100 meter dash in 14.33. She also won the 400 meter hurdles in 1:11.76.

Van Buren’s Catie Renken won the shot put with a throw of 35-6. Whitney Atwood won the 3,000 meter run in 12:33.

Lindsay Hoehns won the long jump with a jump of 15-6.25. She also won the 400 meter dash in 1:04.38.

Cardinal Comette Relays

at Eldon

5-3-07

A Team Standings

1. Pekin 178, 2. New London 156, 3. Cardinal 86, 4. Van Buren 64, 5. Central Lee 50, 6. Holy Trinity 24.

Results

Shot put — 1. Catie Renken (VB) 35-6, 2. Jennifer Clubb (P) 34-8, 3. Amy Horras (P) 34-7.

Discus — 1. Darbyshire (NL) 110-0, 2. Clubb (P) 109-11, 3. Amanda Pearson (C) 84-10, 4. Horras (P) 80-1, 5. Jordan Franklin (C) 79-10.

High jump — 1. Horschek (NL) 4-6, 2. Crystal Aschenbrenner (C) 4-6, 4. Sterling (P) 4-4.

Long jump — 1. Dean (NL) 16-6, 2. Michelle Tedrow (VB) 14-11.

3,000 run — 1. Whitney Atwood (VB) 12:33, 2. Beram (P) 12:48, 5. Steele (P) 13:57.

100 hurdles — 1. Allison Shipley (P) 15.66, 2. Sarah Yeager (C) 15.70, 5. Sterling (P) 18.29.

100 dash — 1. Sarah Yeager (C) 14.33, 2. Shipley (P) 13.92, 3. Chelsea Greiner (C) 14.03, 5. Crouse (P) 14.25.

4x800 — 1. Pekin 11:52, 3. Cardinal 14:45.

200 dash — 1. Wrede (NL) 28.31, 2. Annie Jones (P) 30.00, 3. Greiner (C) 30.09, 4. Audrey Cooley (P) 30.25.

1,500 run — 1. McPheson (NL) 5:16.35, 3. Freeman (P) 5:52.78, 4. Atwood (VB) 5:59.78, 5. Ashton Benson (P) 6:11.60.

4x200 — 1. New London 1:54.07, 2. Pekin 1:55.21, 4. Van Buren 2:09.37, 5. Cardinal 2:18.82.

400 dash — 1. Wrede (NL) 1:02.60, 3. Freeman (P) 1:08.09, 4. Cooley (P) 1:08.19, 5. Aschenbrenner (C) 1:09.94.

400 hurdles — 1. Yeager (C) 1:11.76, 2. Sterling (P) 1:20.77, 4. Hewitt (C) 1:40.26.

Sprint Medley — 1. New London 1:59.39, 2. Van Buren 2:02.26, 5. Cardinal 2:10.67.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Pekin 1:10.20, 3. Cardinal 1:16.40, 4. Van Buren 1:22.08.

Distance Medley — 1. Pekin 4:35.62, 3. Van Buren 4:50.62, 5. Cardinal 5:36.65.

800 run — 1. McPherson (NL) 2:31.26, 2. Emma Nelson (P) 2:31.35, 4. Brittany Millikin (P) 2:51.34, 5. Dakota Zeitler (VB) 2:52.25.

4x100 — 1. New London 53.40, 2. Van Buren 53.75, 3. Pekin 55.69.

4x400 — 1. Pekin 4:23.86, 4. Cardinal 5:42.03.

B Team scores

1. Twin Cedars 128, 2. Tri-County 112, 3. Melcher-Dallas 104, 4. Harmony 66, 5. MSAE 36, 6. Moravia 32, 7. Moulton-Udell 6.

Results

Shot put — 1. Vermillion (Tri) 29-9, 2. Fry (Tri) 28-0, 3. Houghtlen (MU) 26-11, 4. Kahler (Mor) 26-6, 5. Gordon (MU) 25-9.5.

Discus — 1. Fry (Tri) 87-7.5, 2. Kahler (Mor) 83-11, 4. Houghtlen (MU) 67-1.5, 5. Gordon (MU) 66-9.

High jump — 1. Flowers (MD) 4-7, 2. Kyley Swayne (TC) 4-6.

Long jump — 1. Lindsay Hoehns (TC) 16-6.25, 2. Katie Bunting (Tri) 15-2, 3. Wilson (Mor) 13-8.5, 5. Whitney Courtney (TC) 12-8.5.

3,000 run — 1. Jensen (MD) 12:27, 2. Jenna Huston (TC) 13:40.45.

100 hurdles — 1. Nelson (H) 16.84, 2. Katie Williams (TC) 17.63, 5. Wilson (Mor) 18.89.

100 dash — 1. Remick (H) 13.24, 2. Goldstein (MSAE) 13.31, 3. Hoehns (TC) 13.42, Kelsey Guinn (MU) 14.26.

4x800 — 1. Melcher-Dallas 11:49, 2. Twin Cedars 12:17.

200 dash — 1. Remick (H) 27.88, 2. Loiselle (MSAE) 28.74, 3. Kelsey Guinn (MU) 30.84, 4. Allison (Tri) 31.95.

1,500 run — 1. Jenson (MD) 6:06.36, 2. Andrea Kaisand (TC) 6:06.57, 3. Huston (TC) 6:24.10.

4x200 — 1. Tri-County 2:04.63, 4. Moravia 2:09.18, 5. Twin Cedars 2:10.22.

400 dash — 1. Hoehns (TC) 1:04.36, 2. Quinn (MU) 1:14.32, 3. Schmidt (Tri) 1:15.47, 5. Jolee Dunkin (TC) 1:29.47.

400 hurdles — 1.Nelson (H) 1:20.60, 2. Kirkpatrick (Tri) 1:20.65, 3. Caitlin Conner (TC) 1:24.16, 4. Christina Wilson (TC) 1:42.65.

Sprint Medley — 1. Twin Cedars 2:03.84, 2. MSAE 2:04.84, 3. Tri-County 2:10.60.

Shuttle Hurdle Relay — 1. Tri-County 1:18.65, 3. Twin Cedars 1:21.16.

Distance Medley — 1. Melcher-Dallas 5:06.57, 2. Tri-County 5:07.30, 3. Moravia 5:14.24, 5. Twin Cedars 5:24.50.

800 run — 1. Anderson (TC) 2:49.50, 2. Christina (Tri) 2:56.81, 3. Brittany Clark (TC) 2:57.52.

4x100 — 1. MSAE 57.28, 3. Tri-County 59.22, 5. Twin Cedars 1:01.47.

4x400 — 1. Tri-County 4:56.29, 3. Twin Cedars 5:07.91.

0
0
0
0
0

Trending Video

Recommended for you